ספריית מאמרים / יהדות ישראלית

ישראל היא מדינת כלל אזרחיה? אלו הנתונים שחושפים מה הציבור חושב

בתחילת השבוע התברר שגל גדות עומדת לצדה של רותם סלע. סיבה לחצי סערה. על חטאי אתוודה: את שמה של גדות, הכוכבת הגדולה יותר, הכרתי קודם, אבל לקיומה של סלע התוודעתי רק השבוע, כאשר עברה מהפך מסקרן ממעמד של פרזנטורית של בגדים ושל תחרויות זמר (לא בתחום העניין שלי) למעמד של הוגה פוליטית (כן בתחום העניין שלי). "רותם, אחות, את השראה לכולנו", צוטטה גדות. מי הם אותם "כולנו" לא פירטה. במקומה ננסה אנחנו.

בל לפני שננסה, נחדד. סלע כתבה כמה דברים בפוסט שהעלה אותה לתודעת הציבור. ראש הממשלה בנימין נתניהו התווכח רק על אחד מהדברים האלה. הוא לא התווכח עם הטענה שהערבים הם בני אדם וגם לא עם הקביעה שהם אזרחים שווי זכויות בישראל.

המשפט שגרר מענה של ראש הממשלה הוא: "מתי לעזאזל מישהו בממשלה הזו ישדר לציבור שישראל היא מדינת כלל אזרחיה". אופס. הנה סלע – חה, חה – המחלוקת. האם ישראל היא מדינת "כלל אזרחיה"? והאם אכן סלע היא השראה ל"כולנו" בעניין הזה?

את התשובה כדאי לחלק לכמה חלקים. הראשון: יש קבוצה גדולה מאוד של ישראלים שמסכימים עם סלע. כחמישית מהאוכלוסייה. אלה ערביי ישראל, שרוב ניכר מהם (69%, על פי מדד המכון לדמוקרטיה) אינם מסכימים שלישראל "יש הזכות להיות מוגדרת מדינת הלאום של העם היהודי".

היהודים אינם מסכימים עם סלע. הם סבורים, ברוב עצום, שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ומתנגדים לניסיון לתאר אותה כמדינה ניטרלית – מדינת כל אזרחיה. כמה מהם היו רוצים שישראל תהיה מדינת כל אזרחיה? נשווה שני סקרים כדי לנסות להשיב על השאלה הזאת.

בסקר של המכון למדיניות העם היהודי שאלנו: "מה מהאפשרויות הבאות היא ההצדקה העיקרית לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית?". אחת התשובות האפשריות הייתה: "ישראל לא צריכה להיות מדינה יהודית, היא צריכה להיות מדינה אזרחית ישראלית". קצת פחות מ־10% מיהודי ישראל בחרו בתשובה הזאת. אלה היו יהודים "חילונים לחלוטין", הנוטים לקטלג את עצמם כ"שמאל" (24% מהם השיבו כך). בקרב יהודים אחרים, מ"חילונים קצת מסורתיים" (8%) ועד "חרדים" (3%), רק מעטים מעדיפים שישראל תהיה מדינה אזרחית.

מדד המכון לדמוקרטיה שאל יהודים "מהי מדינה יהודית?". כ־4% מהמשיבים אפיינו את יהודיות המדינה באופן שלילי. כלומר, אלה הם יהודים הסבורים כי העובדה שישראל היא מדינה יהודית היא סוג של בעיה. מאידך, על פי אותו מדד קרוב למחצית היהודים סבורים ש"יש לקחת את זכות ההצבעה בבחירות ממי שלא מסכים להצהיר שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי". עמדה בעייתית, בלי ספק. אבל גם בה יש כדי להעיד עד כמה ליהודים בישראל חשובה ועקרונית הגדרת המדינה כיהודית. כן – יהודית ודמוקרטית.

על פי סקר "פיו", רוב מוחלט מקרב היהודים בישראל (76%) סבורים שישראל יכולה להיות גם דמוקרטיה וגם מדינה יהודית. אין סתירה. היחידים שקצת קשה להם עם הקביעה הזאת הם החרדים. וגם אצלם מדובר במיעוט שמזהה בעיה – כשליש. הרוב מקבלים שלמדינה יש אפשרות להיות יהודית ודמוקרטית.

עכשיו לחישוב הפשוט: למה תמר זנדברג מחבקת את סלע ומכנה אותה "אמיצה"? כי מעט היהודים שמסכימים עם סלע מצביעים למרצ. אולי זנדברג סבורה שגם הצבעה למרצ היא מפגן של אומץ. למה נתניהו מבקר את סלע? כי רוב גדול של היהודים – מצביעי ליכוד, כחול לבן, הימין החדש, הבית היהודי, יהדות התורה, כולנו ורוב השאר – אינם מסכימים עם סלע. לפחות, לא עם טענתה שישראל היא "מדינת כלל אזרחיה".

על המפה המצורפת תוכלו לראות היכן ממוקמים על ציר הלאומיות והמסורת היהודים שרוצים ישראל אזרחית – מיעוט של 9% – לעומת מי שרוצים מדינה יהודית, אם כדי לשמש מקלט לעם היהודי (19%), אם כדי לממש את ההוויה היהודית והדתית של העם היהודי (36%), ואם לשם קיום יהודי מודרני במדינה אזרחית בעלת מאפייני תרבות יהודיים (37%).
קל לראות על המפה הזאת שעמדתה של סלע רחוקה מהממוצע. כלומר, היא בטח אינה השראה ל"כולנו".

***

הנתונים במאמר נאספו לצורך פרויקט #יהדותישראלית של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI). בראשו עומדים שמואל רוזנר, עמית בכיר במכון, ופרופ׳ קמיל פוקס (אוניברסיטת תל אביב), האחראי לסקרים ולניתוח הסטטיסטי. עמית המכון נוח סלפקוב מסייע בניתוח הנתונים, המבוססים על סקר שהשתתפו בו 3,000 יהודים ישראלים ושנערך בשני סבבים, המייצגים את האוכלוסייה היהודית בישראל. הטעות המקרית עבור התוצאות המבוססות על 3,000 נשאלים היא כ־1.8%. הספר "#יהדותישראלית, דיוקן של מהפכה תרבותית" יצא לאור בשיתוף פעולה של המכון למדיניות העם היהודי והוצאת הספרים דביר.