המכון בתקשורת

"לא זכור לנו גל אנטישמיות כזה מאז שנות ה-80"

איתמר אייכנר, ידיעות אחרונות- YNET
טראמפ אומנם גינה לבסוף את האנטישמיות הגואה בארה"ב, אבל בשטח האדמה ממשיכה לבעור מתחת לרגליהם של התושבים היהודים. ראש כוח המשימה של הסוכנות היהודית למאבק באנטישמיות בראיון ל"ידיעות אחרונות": "צעירים בעלי סממנים יהודיים מותקפים"

הדיווחים על תקיפות אנטישמיות בארצות הברית ובאירופה מתגברים מיום ליום, ובישראל ובסוכנות היהודית עוקבים בדאגה אחרי התקריות והאיומים נגד יהודים בבתי־הקברות, במרכזים הקהילתיים וברשתות החברתיות.

"משיחות עם ראשי הפדרציות היהודיות בארצות הברית לא זכור גל אנטישמיות כזה כפי שחוות הקהילות היהודיות", אמר אמש (יום ד') ל"ידיעות אחרונות" עמוס חרמון, ראש כוח המשימה למאבק באנטישמיות בסוכנות היהודית. "השחתת בתי קברות, שיבוש אורחות החיים בקהילות ומתקפות אנטישמיות ברשת לא זכורים לנו מאז תחילת המעקב שלנו אחרי אירועים אנטישמיים, בראשית שנות ה־80".

בימים האחרונים דווח בין השאר על ירי לעבר בית־כנסת “עדת בני ישראל” באילינוי, ובמיאמי ביץ' שבפלורידה חרטו אלמונים צלבי קרס וכתובות נאצה על מכוניות של יהודים במיאמי. "זה היה פשוט דוחה", סיפר אחד התושבים שרכבו הושחת. "זה ללא ספק פשע שנראה. עוד יהודייה גילתה שעל הרכב שלה ריססו צלב קרס בזמן שהתאמנה במכון כושר.

"אני מודאג עמוקות מגל האיומים וההתקפות האנטישמיות ששוטף את ארצות הברית בשבועות האחרונים", אמר יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי בהודעה מיוחדת שפרסם. "אם הייתה פעם הפרדה בין הדמוניזציה של יהודים לבין הדמוניזציה של מדינתם, הרי שכעת היא איננה קיימת עוד. שתי התופעות המכוערות האלו ניזונות זו מזו, ושתיהן מנוגדות ליסודותיהן של החברות הדמוקרטיות באמריקה ובאירופה. אני סמוך ובטוח שהרשויות בארצות־הברית יפעלו בנחישות כדי להביא את האחראים לדין וכדי למנוע הישנות של מקרים דומים".

חרמון התייחס בשיחה עם "ידיעות אחרונות" גם להתגברות האנטישמיות באירופה. "במערב אירופה אנחנו רואים מעבר מפגיעות ברכוש לפגיעות בנפש. הקהילה היהודית אינה מתרשמת מהירידה הסטטיסטית בסיכום שנת 2016 לעומת 2015. הטענה היא שאכן סביב בתי הספר והמוסדות היהודיים תוגברה השמירה, אבל מעבר לסביבת המוסדות – צעירים בעלי סממנים יהודיים עדיין מותקפים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בכנס המכון למדיניות העם היהודי כי "אין ספק שהאנטישמיות לא נעלמה, אולם באפשרותנו לעשות הרבה כדי להילחם בה. על מנהיגי העולם לגנות באופן חד־משמעי את האנטישמיות בכל מקום שבו היא קיימת, ואני מעריך את זה שבשבועות ובימים האחרונים נקטו הנשיא טראמפ וסגנו פנס עמדה נחושה נגד האנטישמיות. אנו מצפים לאותו דבר גם ממנהיגים אירופאים, ועלינו לדרוש זאת מממשלות ברחבי העולם, כיוון שיהודים ברחבי העולם לא צריכים לחיות בפחד".

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4929608,00.html