מדד קול העם היהודי

מדד קול העם היהודי

מדד קול העם היהודי נערך בקרב אלפי יהודים בארה״ב הרשומים לפאנל של המכון למדיניות העם היהודי. הדו״ח אינו מאפשר לספק נתון משוקלל המייצג את כלל יהודי ארה״ב, אולם מספר המשתתפים בו מקבוצות שונות מאפשר לזהות מגמות, עמדות מובהקות, וכן פערים בין קבוצות שונות של יהודים על פי השתייכות דתית, קרבה לישראל, עמדה פוליטית, קשר ליהדות ועוד.

מדד קול העם היהודי

נשיא המכון למדיניות העם היהודי, פרופ' ידידיה שטרן : "ערב יום השואה חוזר ומתברר שהתיוג 'יהודי', ממשיך לעורר שדים רדומים של שנאת האחר, אפילו בארה״ב". 

מדד קול העם היהודי" של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI), הוא סקר שנערך מאז פרצה מלחמת חרבות ברזל ובוחן את דעותיהם של היהודים החיים בארצות הברית. חשוב לציין שסקר זה אינו מייצג את כלל יהודי ארה"ב, אלא נותן תמונת מצב של קבוצה ספציפית של יהודים אמריקאים המעורבים בקהילה.

על רקע ההפגנות בקמפוסים שונים ברחבי ארה"ב, המציפות ביטויים קשים של אנטישמיות ושנאת ישראל, המדד מציג עלייה מדאיגה בתחושות האפליה בקרב יהודים אמריקאים מאז תחילת המלחמה בעזה. על פי ממצאי הסקר, רוב מכריע של יהודי ארה"ב (מקרב משיבי הסקר) סבורים כי ניכרת עלייה באפליה נגדם מאז תחילת המלחמה בעזה, במידה רבה יותר מאשר כלפי מוסלמים. תחושה זו נפוצה בכל הקבוצות הפוליטיות, הזרמים הדתיים והגילאים.

תמיכה בפעולות ישראל בעזה

רוב יהודי ארה"ב משתתפי הסקר סבורים שפעולות ישראל בעזה "מקובלות" (83%), אך תמיכת ארה"ב בישראל במלחמה אינה חזקה מספיק. פער משמעותי נרשם גם בין יהודים ליברלים לשמרנים בארה"ב בנוגע למידת תמיכת הממשל האמריקאי בישראל: בעוד שיהודים ליברלים סבורים ברובם שתמיכת ארה"ב בישראל היא "במידה הנכונה", יהודים מהמרכז וימינה סבורים ברובם ש"ארה"ב לא תומכת בישראל מספיק".

מתיחות בין הממשלות

המדד מעלה עוד כי יהודי ארה"ב חלוקים בדעותיהם בנוגע לאחריות למתח בין ישראל לארה"ב. בעוד שיהודים ליברלים נוטים להטיל את האחריות על ממשלת ישראל ומדיניותה, יהודים מהמרכז וימינה נוטים להטיל את האחריות על ממשל ביידן.

עם זאת, חשוב לציין כי בקרב יהודים שמתכוונים להצביע לביידן, קרוב למחצית (46%) מטילים את האחריות על ישראל, אך כשליש מהם (34%) סבורים שהאחריות מתחלקת שווה בשווה בין הממשל והממשלה. לעומת זאת, יהודים מצביעי טראמפ, נוטים באופן חד להטיל את האשמה על ממשל ביידן: 95% מהם סבורים שהממשל אשם, ואילו רק 3% הטילו את האחריות "שווה בשווה".

מקורות מידע

דובר צה"ל והנשיא ג'ו ביידן הם המקורות המהימנים ביותר עבור יהודים אמריקאים בנוגע למלחמה, ביידן נתפס כאמין במיוחד בקרב יהודים ליברליים, דובר צה"ל בקרב מרכז וימין ואילו בנימין נתניהו בקרב השמרנים. התקשורת האמריקאית מקבלת אמון נמוך יחסית כמקור מידע מהימן בכל הנוגע לדיווח על המלחמה. ככלל, הנתונים מצביעים על פערים משמעותיים בהסתמכות על מקורות המידע לפי עמדה פוליטית.

בחירות 2024

לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב, , שיעור היהודים הצפוי להצביע לג׳ו ביידן הוא 61%, לדונלד טראמפ 17%, כעשירית אומרים ״מועמד אחר״ או ״לא אצביע״, ו-11% אומרים שטרם החליטו. ממצאים אלה דומים למדי לממצאי שעלו בסקר Jewish Electorate Institute בחודש נובמבר 2023 (68% לביידן, 22% לטראמפ, 11% לא החליטו). בהתחשב בממצאי סקר דומה  שנערך בנובמבר 2023., נתונים אלו מצביעים על מגמה אפשרית של ירידה בתמיכה בטראמפ בקרב יהודים בארה"ב.

לדברי פרופ׳ ידידיה שטרן, נשיא המכון למדיניות העם היהודי :״אזרחי ארה״ב היהודים, קהילת התפוצות החזקה אי פעם בהיסטוריה היהודית, עוברים תקופה קשה שבאה לידי בסקר המלמד כי הם חווים תחושת אפליה נגדם. ערב יום השואה חוזר ומתברר שהתיוג ״יהודי״, ממשיך לעורר שדים רדומים של שנאת האחר, אפילו בארה״ב.״

כאמור, יש להדגיש כי סקר זה אינו מייצג את כלל יהודי ארה"ב, אלא נותן תמונת מצב של קבוצה ספציפית של יהודים אמריקאים המעורבים בקהילה.

הסקר נערך בקרב 700 יהודים בארה״ב הרשומים לפאנל של המכון למדיניות העם היהודי. הדו״ח אינו מספק נתון משוקלל המייצג את עמדת ״כלל יהודי ארה״ב״, אולם מספר המשתתפים בו מקבוצות שונות מאפשר לזהות מגמות, עמדות מובהקות, וכן פערים בין קבוצות שונות של יהודים על פי השתייכות דתית, קרבה לישראל, עמדה פוליטית, קשר ליהדות ועוד.

להלן כמה נתונים על משתתפי הסקר: כמחציתם רפורמים או קונסרבטיבים, בהתאמה טובה למדי לנתון הכללי בקרב יהודי ארה״ב. שיעור הבלתי משויכים לזרם כלשהו נמוך יחסית, אך מספר משיבים גבוה למדי גם מקרב קבוצה זו מאפשר לאבחן גם עמדות מובהקות של חבריה. כשלושים אחוז נוטים לכיוון השמרני, נתון שאינו רחוק מהחלוקה המקובלת של יהודים על פי מפתח פוליטי. משתתפי הסקר נטו לבקר בישראל בשיעור גבוה משמעותית לעומת ממוצע יהודי ארה״ב. שיעור הנשואים נישואים מעורבים נמוך יחסית בפאנל JPPI לעומת שיעורם בכלל האוכלוסייה היהודית.

את הסקר המקיף עם כלל הגרפים ניתן למצוא ב- קול העם היהודי אפריל 24

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל און לוי 050-521723

הקודםהבא