מדד קול העם היהודי

מדד קול העם היהודי

מדד קול העם היהודי נערך בקרב אלפי יהודים בארה״ב הרשומים לפאנל של המכון למדיניות העם היהודי. הדו״ח אינו מאפשר לספק נתון משוקלל המייצג את כלל יהודי ארה״ב, אולם מספר המשתתפים בו מקבוצות שונות מאפשר לזהות מגמות, עמדות מובהקות, וכן פערים בין קבוצות שונות של יהודים על פי השתייכות דתית, קרבה לישראל, עמדה פוליטית, קשר ליהדות ועוד.

מדד קול העם היהודי

מסתמנת תמיכה של יהודי ארצות הברית בפעולה צבאית ברפיח, במקביל לרגישות גוברת באשר לגורלם של חפים מפשע ברצועה.

למרות אזהרותיו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והביקורת של הנשיא לשעבר דונאלד טראמפ, מסתמנת הסכמה רחבה בקרב יהודים בארצות הברית, כולל תומכי ביידן, ובעיקר בקרב תומכי טראמפ, שעל ישראל להיכנס לרפיח כדי לנצח את חמאס, כך מגלה מדד ״קול העם היהודי״ שנערך בחודש מרץ 24.

"מדד קול העם היהודי" של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI) , הוא סקר שנערך מאז פרצה מלחמת חרבות ברזל ובוחן את דעותיהם של היהודים החיים בארצות הברית.

עוד מצא המדד כי בקרב יהודים בארה״ב קיימת הסכמה גבוהה עם דברי ביידן שישראל נוהגת באגרסיביות כלפי הפלשתינים וכי עלייה לשים לב יותר ל ״חפים מפשע״.

כמחצית מהיהודים שמגדירים עצמם כ"מרכז" מבחינה פוליטית, סבורים שישראל פועלת "במידה הנכונה" מבחינת אגרסיביות ברצועת עזה, בעוד שכמחצית מה – "מאוד ליברלים" (43%) סבורים שהפעולות הישראליות "הרבה יותר מדי אגרסיביות". יש לציין כי מדובר בעליה לעומת חודש פברואר (37%). בקרב ה – ״די ליברלים״ השיעור עלה מ-12% ל-18%. סך כל השינוי מהחודש שעבר בשיעור המשיבים כי ישראל אגרסיבית קצת או הרבה יותר מדי מופיע בטבלה הבאה:

במקביל, נראה כי יש שינוי בדעה של קבוצות שונות בנוגע לסיוע האמריקני לישראל, וכי ישנה עליה מסוימת בשיעור היהודים האמריקנים שסבורים כי ארצם תומכת בישראל "יותר מדי". בנושא זה, מגלה מדד ״קול העם היהודי״ כי קיימים פערים משמעותיים בדעות של היהודים האמריקנים תומכי הנשיא המכהן ג'ו ביידן לבין היהודים התומכים במרוץ לנשיאות של דונלד טראמפ.

כמחצית מתומכי הנשיא ביידן (46%) סבורים שארה"ב תומכת בישראל במידה הנכונה, בעוד ש-92% מהיהודים תומכי טראמפ סבורים שהתמיכה האמריקנית אינה מספקת.

האם יהדות ארצות הברית עדיין תומכת בהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים?
גם בנושא הזה נראה שהדעות חלוקות. בחלוקה לתומכי ביידן מול תומכי טראמפ, יש פער ברור. בעוד ש-62% מתומכי ביידן סבורים כי ״בסופו של דבר, אין תחליף להסדר שלום ארוך טווח עם הפלשתינים״, רק 23% מהיהודים תומכי טראמפ סבורים כך.

בסקר שבחן את עמדות הישראלים באותה שאלה 79% מהיהודים סבורים שאין סיכוי להסכם שלום עם הפלשתינים בעתיד הנראה לעין, מהם 65% ״מאוד מסכימים״. מקרב הערבים, 24% מאוד מסכימים עם היגד זה.

(בטבלה המופיעה מטה – שתי השורות הראשונות המופיעות בשחור תוצאות הסקר בקרב הישראלים. ומתחתן בכחול תוצאות הסקר בקרב יהודי צפון אמריקה).

הסקר בחן גם את עמדות יהודי ארה״ב בנושא ההתנחלויות ביהודה ושומרון. בנושא זה עמדת יהודי ארה״ב שונה באופן משמעותי מעמדתם של היהודים בישראל. יהודים ליברלים או נוטים לליברלים, שהם רוב יהודי ארה״ב, סבורים ברוב גדול שהיישובים בשטחים אינם תורמים לביטחון ישראל. למעשה, 81% מהיהודים המאוד ליברלים, ו-70% מהיהודים הנוטים לליברלים, הסכימו עם האמירה ״התנחלויות בשטחים הן נטל על צה״ל ופוגעות בביטחון של כלל אזרחי ישראל״, זאת לעומת 42% מהיהודים בישראל (כפי שעלה מסקר המכון בישראל בתחילת חודש מרץ) החושבים כך.

עוד עולה מהסקר כי יהדות ארצות הברית מתנערת מהתבטאויות שונות שעלו לאחרונה. ביחס לדבריו של מנהיג הרוב בסנאט, הסנאטור צ'אק שומר, לפיו יש צורך בבחירות בישראל, עולה כי ישנה הסתייגות נרחבת, למעט בקוטב הליברלי ביותר, מהדברים.

במקביל, ישנה הסתייגות גורפת מדברי הקולנוען גלייזר בטקס האוסקר על ״שימוש בשואה״ ל״הצדקת הכיבוש״.

לדברי ד״ר שוקי פרידמן, סגן נשיא המכון למדיניות העם היהודי: ״גם אחרי חצי שנת לחימה מעודד לגלות שרוב היהודים בארה"ב עדיין תומכים בישראל. זאת גם בנושאים בהם יש מחלוקת בין הממשל, אותו רובם הגדול אוהדים, לבין ישראל.עם זאת בשאלות היסוד, כמו עתיד יהודה ושומרון, ישנה מחלוקת ותיקה, שנראה שלא השתנתה, ביננו לבין אחינו בקהילה היהודית בארה"ב״.

הסקר נערך בקרב 800 יהודים בארה״ב הרשומים לפאנל של המכון למדיניות העם היהודי. הדו״ח אינו מספק נתון משוקלל המייצג את עמדת ״כלל יהודי ארה״ב״, אולם מספר המשתתפים בו מקבוצות שונות מאפשר לזהות מגמות, עמדות מובהקות, וכן פערים בין קבוצות שונות של יהודים על פי השתייכות דתית, קרבה לישראל, עמדה פוליטית, קשר ליהדות ועוד.

להלן כמה נתונים על משתתפי הסקר: כמחציתם רפורמים או קונסרבטיבים, בהתאמה טובה למדי לנתון הכללי בקרב יהודי ארה״ב. שיעור הבלתי משויכים לזרם כלשהו נמוך יחסית, אך מספר משיבים גבוה למדי גם מקרב קבוצה זו מאפשר לאבחן גם עמדות מובהקות של חבריה. כשלושים אחוז נוטים לכיוון השמרני, נתון שאינו רחוק מהחלוקה המקובלת של יהודים על פי מפתח פוליטי. משתתפי הסקר נטו לבקר בישראל בשיעור גבוה משמעותית לעומת ממוצע יהודי ארה״ב. שיעור הנשואים נישואים מעורבים נמוך יחסית בפאנל JPPI לעומת שיעורם בכלל האוכלוסייה היהודית.

את הסקר עם כלל הגרפים ניתן למצוא מדד קול העם היהודי מרץ 24.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל און לוי 0505217239

הקודםהבא