מדד JPPI לחברה הישראלית

מדד JPPI לחברה הישראלית

מדד JPPI לחברה הישראלית מבוסס על סקר חודשי של מדגם מייצג של ישראלים – יהודים ולא-יהודים – שנשאלים על עמדותיהם במגוון נושאים שעל סדר היום בישראל.

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_2u16"]

מדד JPPI לחברה הישראלית

רוב מובהק בקרב היהודים תומך בפעולה ברפיח. עם זאת, לראשונה רוב אינם בטוחים בניצחונה של ישראל

לקריאת המדד המלא לחץ כאן

ד"ר שוקי פרידמן, סגן נשיא המכון למדיניות העם היהודי: "במקביל לתחילת פינוי עזתים מרפיח, נראה שרוב הציבור תומך בפעולה שם. עם זאת, אחרי למעלה מחצי שנה של לחימה הישראלים מתקשים לראות את העתיד הקרוב והרחוק במשקפיים ורודות״.

כשעיני העולם כולו מופנות לרפיח נראה שבקרב הציבור היהודי בישראל קיימת תמיכה איתנה בפעולה צבאית שם. סקר ה-JPPI מצא כי מרבית הציבור היהודי בישראל סבור כי על ישראל לפעול ברפיח עם ובלי קשר לנושא השבת החטופים, על מנת להתמודד עם האתגרים הביטחוניים.

61% מהציבור היהודי בישראל סבורים כי על ישראל לפעול ברפיח בכל מקרה, 29% סבורים שעל ישראל לפעול ברפיח או להגיע לעסקת חטופים במקום כניסה לרפיח, רק 6% סבורים שישראל אינה צריכה לפעול ברפיח בכל מקרה ו- 4% מבין הנשאלים השיבו שאינם יודעים.

יחד עם זאת, מצב הרוח הלאומי לקראת יום העצמאות ה-76 שפוף. המדד מצביע על ירידה משמעותית באופטימיות של הציבור הישראלי לגבי עתידה של המדינה. בנוסף, לראשונה מאז תחילת המלחמה, רוב הציבור היהודי בישראל כבר לא בטוח באשר ליכולתה של ישראל לנצח את המלחמה בעזה.

על פי הסקר, שיעור היהודים בישראל הבטוחים בניצחון ישראל במלחמה בחמאס צנח באופן דרמטי מ-74% באוקטובר ל-38% בלבד כיום – ירידה של 50% בתוך חצי שנה. בקרב המגזר הערבי, ההנחה שישראל תנצח במלחמה נותרה ברמה נמוכה, בדומה לחודשים קודמים.

עוד עולה מן המדד כי  מאז ינואר השנה חלה שחיקה במידת האופטימיות של הישראלים ביחס לעתיד של ישראל. רק 63% מבין הישראלים מביעים אופטימיות במידה כזו או אחרת לגבי עתידה של ישראל זאת לעומת 75% בחודש ינואר השנה. הנשאלים נתבקשו לדרג את מידת האופטימיות שלהם בסולם של 0 עד חמש ומידת הפסימיות מ 0 עד 5-. 37% מבין הנשאלים דרגו את מידת האופטימיות שלהם בציונים 5 ו , לעומת 48% שדרגו בציון זה בחודש ינואר השנה.

לדברי ד"ר שוקי פרידמן, סגן נשיא המכון למדיניות העם היהודי: "במקביל לתחילת פינוי עזתים מרפיח, נראה שרוב הציבור תומך בפעולה שם. עם זאת, אחרי למעלה מחצי שנה של לחימה הישראלים מתקשים לראות את העתיד הקרוב והרחוק במשקפיים ורודות. זה מובן, אבל הימים האלו שבין יום השואה לימי הזיכרון והעצמאות הם הזדמנות לפרספקטיבה על מצבנו. הימים מאתגרים, אבל אנחנו זוכים לכוח מגן יהודי שנלחם על קיומה של מדינת ישראל, שתדע עוד ימים טובים מאלו"

סקר המכון למדיניות העם היהודי נערך בסוף חודש אפריל בקרב 1000 משיבים המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל. הדגימה בוצעה לפי מכסות של מגדר, גיל, אזור ודת. טעות הדגימה: 3.9% +.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל און לוי 0505217239

הקודםהבא