מדד JPPI לחברה הישראלית

מדד JPPI לחברה הישראלית

מדד JPPI לחברה הישראלית מבוסס על סקר חודשי של מדגם מייצג של ישראלים – יהודים ולא-יהודים – שנשאלים על עמדותיהם במגוון נושאים שעל סדר היום בישראל.

מדד JPPI לחברה הישראלית

47% מהציבור היהודי מעדיף להדיח את חמאס מהשלטון ברצועת עזה על פני החזרת החטופים. ירידה נוספת באמון הציבור בממשלה, שחיקה גם באמון במפקדי צה״ל

המדד החודשי של המכון למדיניות העם היהודי מצא כי , במקרה שתעמוד בפני ישראל, ברירה חדה בין הדחת שלטון החמאס ברצועת עזה לבין שחרור החטופים בקרב כלל הציבור, 40% בחרו בהדחת חמאס לעומת 32% בהחזרת החטופים, כאשר 47%  מהציבור היהודי בישראל מעדיפים להדיח את חמאס, לעומת 25% שיעדיפו את החזרת החטופים. בקרב האוכלוסייה הערבית במדינה המגמה הפוכה, כש-61% יעדיפו את החזרת החטופים על הדחת החמאס.

28%  מהמשיבים לסקר אמרו כי אינם יכולים להשיב, אם בשל קושי להכריע, ואם בשל קושי לבטא הכרעה שיש לה מימד רגשי כל כך חזק.

לדברי, נשיא המכון למדיניות העם היהודי, הפרופ׳ ידידיה שטרן: ״ ערבות הדדית היא אתוס ישראלי מרכזי, ועל כך גאוותנו. הפעולה הצבאית הנועזת ברפיח לשחרור חטופים, תוך סיכון עצום לאנשי כוחות הבטחון, הוכיחה זאת שוב, ובעוצמה. ואולם, אין זה אומר שהציבור סבור שיש לעשות "הכול" כדי להחזיר החטופים. מדד JPPI בחן את עמדת הציבור כלפי מצב היפותטי, שנקווה שלעולם לא יתממש, בו לא יהיה ניתן להשיג את שתי מטרות המלחמה – החזרת החטופים או הדחת החמאס מהשלטון – וישראל תיאלץ לבחור ביניהן. מתברר כי 47% מהיהודים סבורים שיש להעדיף את הדחת החמאס מהשלטון ורק 25% סבורים שיש להעדיף את השבת החטופים. מסתבר שרוב הציבור מעמיד בראש סדר העדיפויות את שיקולי הבטחון הלאומי הכולל״.

 

מדד המכון למדיניות העם היהודי מזהה גם  ירידה נוספת באמון הציבור בכך שישראל תנצח במלחמה. רק 54% מהיהודים מאמינים בניצחון ברמה גבוהה (דירגו את אמונם ברמה 4 או 5 בסולם של 1 עד 5), ירידה של עשרים נקודות לעומת תחילת המלחמה בחודש אוקטובר 2023.

בקרב הערבים, שיעור המניחים שישראל תשיג ניצחון נמוך יותר באופן משמעותי. כרבע (28%) דירגו את האמונה בניצחון ברמה גבוהה, ו-44% ברמה נמוכה (1 או 2 מתוך חמש).

68% מתומכי הקואליציה מביעים אמון רב בניצחון, לעומת 51% מתומכי האופוזיציה. המגזר הספקן ביותר ביחס לאפשרות של ניצחון הוא המגזר החרדי. 45% מהחרדים דירגו את האמונה בניצחון ברמות הגבוהות, בקרב הדתיים 66%, בקרב מסורתיים לא דתיים 63%, ובקרב חילונים 49%.

ממשיכה המגמה רק  34% מהציבור מביע אמון בממשלה. שחיקה גם באמון הציבור במפקדי צה״ל, שעודו גבוה משמעותית יותר מהאמון בהנהגה המדינית.

רמת האמון במפקדי צה״ל גבוהה יותר בקרב תומכי האופוזיציה (83%) מאשר בקרב תומכי הקואליציה (57%). לשיעור משמעותי מאוד מתומכי הקואליציה אמון די נמוך או נמוך מאוד במפקדי צה״ל (41%).

רוב גדול של הציבור תומך בהקדמת הבחירות. רק 30% תומכים בבחירות במועד. 36% תומכים בבחירות בתוך שלושה חודשים מעכשיו. בקרב תומכי הקואליציה 66% רוצים לקיים בחירות במועדן הרגיל בעוד 55% מתומכי האופוזיציה מעדיפים שהבחירות יתקיימו בתוך 3 חודשים.

איסוף הנתונים לסקר המכון למדיניות העם היהודי נערך על ידי אתר המדד (כ-600 מרואיינים במגזר היהודי, בסקר אינטרנטי) וחברת אפקאר (200 מרואיינים במגזר הערבי, כמחציתם אינטרנטי ומחציתם טלפוני). הנתונים נותחו ושוקללו על ידי פרופ׳ קמיל פוקס כדי לייצג את אוכלוסיית הבוגרים בישראל, בסיועו של נח סלפקוב מהמכון למדיניות העם היהודי. הדו״ח נכתב על ידי שמואל רוזנר, שעורך את מדד JPPI לחברה הישראלית.

לקריאת הדו״ח המלא ניתן להיכנס ללינק הבא מדד פברואר 24

לפרטים נוספים וראיונות ניתן לפנות אל און לוי 0505217239

הקודםהבא