המכון בתקשורת

נתניהו: "באירופה צריכים לנהוג כמו טראמפ בנוגע לאנטישמיות"


אריאל כהנא, NRG

בסרטון בו נשא דברים לרגל כנס המכון למדיניות העם היהודי, שיבח ראש הממשלה את הנשיא האמריקאי על פעילותו נגד האנטישמיות. זאת על רקע המקרים של ירי לעבר בית כנסת והשחתת בתי קברות יהודיים שאירעו בארה"ב בתקופה האחרונה

בסרטון ששלח היום (ד') לכנס המכון למדיניות העם היהודי התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למקרי האנטישמיות שאירעו בתקופה האחרונה ברחבי העולם ואמר: "אין ספק שהאנטישמיות לא נעלמה. אולם, באפשרותנו לעשות הרבה כדי להילחם בה".

רק השבוע דווח על כך ששני מוזיאונים יהודיים, אחד בלונדון ואחד בסידני, פונו על ידי המשטרה המקומית בעקבות התרעות אנונימיות על פצצה בשני המתחמים. לבסוף התברר כי היה מדובר בהתרעות שווא, אך כאמצעי זהירות המקומות פונו על כל יושביהם.

כמו כן, לאחרונה דווח על מקרים רבים של אירועים אנטישמיים בארצות הברית. הבוקר פורסם שחלון בית כנסת באוונסווילש באינדיאנה ספג ירייה מכלי נשק חם – ככל הנראה מקלע. למרבה המזל, בתקרית לא היו נפגעים. אירוע זה מצטרף להשחתתם של שני בתי הקברות היהודיים במיזורי ובפילדלפיה ולאיום הטלפוני על פצצה שהתקבל ב-JCCCC – המתנ"ס היהודי בעיר אינדיאנפוליס, שהתברר כאיום שווא.

למרות שישנם גורמים בארצות הברית המקשרים בין עלייתו של דונלד טראמפ לשלטון לבין עליית גל האנטישמיות במדינה, ושמאשימים אותו על כך שהוא אינו פועל מספיק בנושא, נתניהו דווקא בחר לשבח את הנשיא האמריקאי.

"על מנהיגי העולם לגנות באופן חד-משמעי את האנטישמיות בכל מקום בו היא קיימת", אמר ראש הממשלה. "אני מעריך את זה שבשבועות ובימים האחרונים, הנשיא טראמפ וסגן הנשיא פנס נקטו עמדה נחושה נגד האנטישמיות. אנו מצפים את אותו הדבר גם ממנהיגים אירופאיים, רובם עשו זאת, ועלינו לדרוש זאת מממשלות ברחבי העולם, כיוון שיהודים ברחבי העולם לא צריכים לחיות בפחד".

חרף דברי השבח של נתניהו לטראמפ, השבוע דווח כי בכוונתו של נשיא ארצות הברית להגדיל את תקציב הביטחון של ארה"ב בעשרות מיליארדי דולרים, ובמקביל יקצץ בתקציבם של משרדים רבים אחרים בממשל. כאשר אחת המשרות שעשויה להיפגע כתוצאה מכך היא עמדת הנציב האמריקאי המיוחד למלחמה באנטישמיות.

www.nrg.co.il/online/1/ART2/867/072.html