המכון בתקשורת

נתניהו: "מצפה מהמנהיגים האירופים שינהגו כמו טראמפ"

שלמה צזנה, ישראל היום
ראש הממשלה התייחס לדבריו של הנשיא טראמפ בנוגע לגל האנטישמיות • נתניהו: "יהודים בעולם לא צריכים לחיות בפחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (רביעי) לדבריו של נשיא ארצות הברית, דונלד טרמאפ, בנוגע לאנטישמיות בארה"ב. "אין ספק שהאנטישמיות לא נעלמה", אמר ראש הממשלה בשידור מצולם עבור כנס המכון למדיניות העם היהודי. "אולם, באפשרותנו לעשות הרבה כדי להילחם בה. על מנהיגי העולם לגנות באופן חד-משמעי את האנטישמיות בכל מקום בו היא קיימת".

נתניהו כיוון בדבריו אל המנהיגים האירופים כשאמר: "אני מעריך את זה שבשבועות ובימים האחרונים, הנשיא טראמפ וסגן הנשיא מייק פנס נקטו עמדה נחושה נגד האנטישמיות. אנו מצפים לאותו הדבר גם ממנהיגים אירופים. רובם עשו זאת ועלינו לדרוש זאת מממשלות ברחבי העולם, כיוון שיהודים ברחבי העולם לא צריכים לחיות בפחד".
טראמפ: "השבתי לקדמותה את הברית עם ישראל"

לפנות בוקר, כאמור, נשא טראמפ נאום בפני שני בתי הקונגרס. "השבתי את הברית הבלתי שבירה עם ישראל לקדמותה", אמר. כבר בפתיחת נאומו גינה טראמפ את התקריות האנטישמיות שהתרחשו בארה"ב בימים האחרונים, ונאומו הופסק כמאה פעמים בעקבות מחיאות כפיים סוערות של חברי הקונגרס וכן אורחים נוספים ביציע.

"האיומים האחרונים כנגד מרכזי הקהילה היהודיים והשחתת בתי הקברות היהודיים, כמו גם תקרית הירי בקנזס בשבוע שעבר, מזכירים לנו שאנו אומה העומדת יחד בגינוי השנאה והרוע בכל צורותיהם", אמר הנשיא. הנשיא הבטיח להתחיל בקרוב את בניית החומה בגבול מקסיקו ולהכריז מלחמה על קרטלי הסמים. טראמפ התייחס על איסור הכניסה ממדינות מוסלמיות, ואמר: ״זהו חוסר אחריות לאפשר כניסה ללא הגבלות ממדינות שבהן לא ניתן לערוך בדיקות רקע ראויות לשמן לאזרחיהן".
על הקשר עם מדינת ישראל אמר טראמפ: "השבתי לקדמותה את הברית הבלתי ניתנת לשבירה עם ידידתנו ישראל. נעבוד למען חיסול הטרור – גם בעזרת ידידותינו בעולם המוסלמי". עוד אמר הנשיא כי "הוצאנו 6 טריליון דולר על במזרח התיכון – בסכום הזה יכולנו לבנות מחדש פעמיים את התשתיות הלאומיות של אמריקה, ואולי שלוש פעמים אם היו לנו מנהיגים שיודעים לנהל מו"מ".
עיקר נאומו של טראמפ הוקדש לענייני פנים. ״נבצע רפורמה בכל מה שקשור להגירה. במדינות אחרות זהו תנאי בסיסי שמי שרוצה להגר אליהן יכול לפרנס את עצמו, אך באמריקה לא אכפנו את הכלל הזה עד עתה", אמר הנשיא. "הלילה אני גם קורא לקונגרס לבטל ולהחליף את ביטוח הבריאות של ברק אובאמה. אובמקר מתמוטט, תעריפי ביטוח הבריאות רק ממשיכים לעלות, וההבטחות, כגון זו שכל האמריקאים יוכלו להמשיך לבחור את הרופא שלהם – התפוגגו".
טראמפ קרא לשתי המפלגות להתעלות מעל לחילוקי הדעות, ״ולאחד כוחות, כי כל מה ששבור בארצנו ניתן לתיקון, אז למה לא לעשות את העבודה פעם אחת ולתמיד – ולעשות אותה כמו שצריך". הוא הדגיש כי "אנו תומכים בחוזקה בברית נאט"ו, שהביסה את הקומוניזם, אבל בעלות בריתנו חייבות להבין שעליהן לעמוד בחלקן מבחינת העלויות שכרוכות במימון נאט״ו. תפקידי איננו לייצג את העולם – תפקידי הוא לייצג את ארצות הברית של אמריקה״.