המכון בתקשורת

"תפסיקו ליילל ותתחילו להילחם באנטישמיות"


אסף גולן, מעריב- NRG

שגרירת קנדה בישראל לשעבר ויויאן ברקוביץ' התייחסה בכנס של המכון למדיניות העם היהודי לעליית האנטישמיות במערב ובפרט ברשתות החברתיות ואמרה: "הגישה התבוסתנית שזה לא צודק לא תעזור. יש להילחם באופן מידי"

השבוע התקיים בישראל כנס JPPI 2017 של המכון למדיניות העם היהודי. בכנס השתתפו מדינאים בכירים בארץ ובעולם, ביניהם נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור וכן השגרירים סטיוארט אייזנשטאט, דניס רוס, אליוט אברמס ועוד.

השגרירה ויויאן ברקוביץ', שגרירת קנדה בישראל לשעבר ועמיתה בכירה במכון למדיניות עם יהודי, והסנאטור הרפובליקאי לשעבר נורמן קולמן, יו"ר קואליציית היהודים במפלגה הרפובליקאית – שני יהודים בכירים בעולם היהודי – הגיבו על האנטישמיות המתגברת במערב בתקופה האחרונה.

בנוגע לעליית תנועות ימין קיצוניות והתגברות הלאומיות במערב, אמרה השגרירה ויויאן ברקוביץ' כי "תמיד הייתה אנטישמיות באמריקה ובקנדה, בדיוק כמו שהתנועות החברתיות שפעלו בשנות השישים לא העלימו את הגזענות. גם אני, כששימשתי כשגרירת קנדה, הואשמתי שנים בחוסר נאמנות לארצי בשל היותי יהודייה".

ביחס לתגובת השלטונות בארצה לאנטישמיות מכחישה ויויאן ברקוביץ' כי יש התעלמות. "איני מאמינה שהשלטונות לא מתייחסים לנושא, זה פשוט לא בסדר העדיפויות שלהם מפני שזה לא משרת את האינטרסים הפוליטיים שלהם", אמרה ברקוביץ.

עד כמה הקמפיין נגד ישראל הוא אנטישמי?

"הבעיה להשקפתי נעוצה בתפיסה האנטישמית שראינו לאורך ההיסטוריה. קל לבקר את ישראל וקל לפעול נגדה. בכל המוסדות רואים את הפעילות הזאת באו"ם, השימוש בביקורת על ישראל כדי לבקר את היהודים הוא פשוט אובססיבי".

יש לכם נתונים עדכניים על האנטישמיות בארצות המערב?
"קשה למדוד את גילויי האנטישמיות בעולם. האם החרם של ה-BDS שונה במהותו מפגיעה בבית קברות יהודי? האם תקיפה של סטודנט בקמפוס בשל היותו יהודי היא גילוי אנטישמי?" ברקוביץ' מזכירה את היחס המקל לגילויי אנטישמיות ברשת: "רק אתמול פייסבוק סגרה את החשבון של פת"ח ודאע"ש, אבל הם לא נגעו בדפים אנטישמיים בטענה של 'שמירה על חופש הביטוי'".

ברשתות החברתיות יש הסתה נגד יהודים, האם לא נכון לפעול משפטית נגד החברות האלה?

"גם נוצרים טוענים כך. אנו צריכים לוחמים בזירה התקשורתית, הגישה התבוסתנית שזה לא צודק לא תעזור. יש להילחם בצורה מאורגנת תוך שימוש בצעירים מוכשרים למלחמה הזו. המלצתי היא – תפסיקו ליילל ותתחילו להילחם. אנו חייבים להגיב, לפעול ועכשיו".

הסנאטור הרפובליקאי לשעבר נורמן קולמן מסביר כי יש מספר סיבות להתגברות הלאומיות והאנטישמיות בארצות הברית. לטענתו, "יש הרבה סיבות, אחת מהן היא הכלכלה. אזרחים מאסו בגלובליזציה והם מבקשים לדאוג לצרכיהם".

בנוגע למאבק פעיל באנטישמיות בארצות הברית אומר קולמן כי "לישראל יש מזל כרגע כי יש נשיא אמריקאי תומך, אך מדובר במאבק גלובלי. הייתי שם דגש על הפניית תשומת לב לצעירים בקמפוסים בעולם על מנת לגייסם במאבק לחזק את ישראל".

לכתבה באתר מעריב (NRG): www.nrg.co.il/online/1/ART2/866/960.html