המכון בתקשורת

בכיר יהודי-אמריקני: "חווים את פרץ האנטישמיות החזק ביותר זה עשורים"

Walla News

אורן נהרי, אתר וואלה

ראש המכון למדיניות העם היהודי ושגריר ארה"ב באיחוד האירופי לשעבר מעיד בריאיון לוואלה! NEWS כי הוא מוטרד מיחס טראמפ לנושא האנטישמיות. "קבוצות שוליים חושבות שכיום אפשר לתקוף יהודים", אמר. ויש לו גם מסר לישראלים: "תנו לנו את התחושה שישראל היא גם ביתנו"

 

במקביל לשיחה המיוחדת שערך אתמול (שלישי) ראש המכון למדיניות העם היהודי והשגריר לשעבר סטיוארט אייזנשטט לוואלה! NEWS, דקות לפני שעלה למטוס בדרך לארץ, החלו להתקבל ידיעות על פינוי נוסף של מרכזים יהודיים בארצות הברית בעקבות דיווחים על מטעני נפץ שהוטמנו בהם. דיווחים אלה התבררו כשווא, אך מדובר בגל נוסף של התרעות המטרידות את הקהילה היהודית במדינה.

אייזנשטט, ששימש בין היתר שליחו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון לענייני השואה, עשה את שמו במאבק לפיצויים לעובדי הכפייה והשבת רכוש יהודי שנגזל. מאבק שהצליח, אולם לא באופן מלא. אייזנשטט גם כיהן כסגן שר החוץ וסגן שר האוצר. כיום, יחד עם דניס רוס, הוא עומד בראש מכון המחקר המקיים בימים אלה את הכנס השנתי שלו, שבו ישתתפו בין השאר ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן ריבלין. בראשית הריאיון נשאל אייזנשטט, בתור יהודי-אמריקני הנחשב למוביל דעה בעם היהודי, אם האנטישמיות כעת שונה מהותית מהאנטישמיות בעבר.

"מאז ינואר יש עלייה משמעותית במספר התקריות האנטישמיות", משיב אייזנשטט. התאריך שנקב אינו קשור בתחילתה של שנה חדשה, הכוונה היא לתאריך השבעתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית – 20 בינואר. "אנו רואים שקבוצות השוליים הקיצוניות קיבלו ביטחון עצמי, הן חושבות אולי שכיום זה אפשרי לתקוף יהודים. הימין הקיצוני קיבל את תוצאות הבחירות כמצדיקות מעשים מסוג זה. לא שטראמפ עצמו אנטישמי, אבל הנדרש הוא תגובה תקיפה של הנשיא, של הממשל. והתגובה איחרה לבוא. הליגה נגד השמצה תיעדה עלייה, זינוק במספר התקריות האנטישמיות בארצות הברית בזמן קצר יחסית, כולל חילול שני בתי קברות בתוך שבוע בלבד".

 

news.walla.co.il/item/3044708