2016

הערכה שנתית 2016

הערכה שנתית 2016
5776

ראש פרויקט
ד"ר שלמה פישר

משתתפים:
חיה אקשטיין, אבינועם בר-יוסף, אבי גיל, רמי דניאל, ענבל הקמן, מיכאל הרצוג,
שלום סולומון ואלד, עינת וילף, סוזנה כהן-וייס, סיימון לוקסמברג, דוד לנדס,
דב מימון, נח סלפקוב, סטיבן פופר, דן פפרמן, עוזי רבהון, שמואל רוזנר, ג'ון רסקיי

עורכים:
רמי טל
בארי גלטמן

הערכה שנתית 2016

התפתחויות אלה השפיעו גם על הבחירות לקהילה היהודית של וינה, וכך גם על הייצוג של קהילה זו כלפי חוץ. ההנהגה החדשה של הקהילה היהודית של וינה, שנבחרה ב-1981, התרחקה באופן גלוי מהמפלגה הסוציאליסטית של אוסטריה (SPÖ) ומהעמדות של "איגוד היהודים העובדים", שנטו לתומך במפלגה הסוציאליסטית ולהימנע מעימותים, וכל הנהגה שנבחרה לאחר מכן הפגינה נחישות ונכונות חזקות יותר לחשיפה ציבורית. בשנים שלאחר מכן הקהילה היהודית בווינה הגישה כמה תביעות נגד יורג היידר המנהיג הימני קיצוני וגרמה גם להכרה מצד המדינה באחריותן של הרשויות להגן על חיי הדת היהודיים.

הן מוזיקנט והן דויטש הציגו עמדה מלאת ביטחון עצמי כלפי העולם היהודי בכלל וכלפי מדינת ישראל בפרט, עמדה שלא ניתן היה להעלותה על הדעת אצל קודמיהם. כך, למשל, הם התעמתו עם ניסיונותיו של נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, להתערב בבחירות לנשיאות הקהילתית ב-2012, ונאבקו (2011-2015) בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בירושלים כדי שזה יחזיר לקהילה היהודית של וינה את האוסף שלה (מסמכים מהמאה ה-17 ועד 1945, ספרים וחפצים תרבותיים אחרים שהועבר אליה אחרי המלחמה. ראו הערת שוליים 1).13 יתרה מכך, הקהילה היהודית התנגדה בגלוי לכל ביקורת כוללנית וחסרת אבחנה של גורמי חוץ כלפי אוסטריה וחלקה עליה, כמו במקרה שבו קראה בשנת 2000 שרת העלייה והקליטה, יולי תמיר, ל"יהודי אוסטריה החיים תחת רדיפות" לעלות לישראל.14

הנהגת הקהילה היהודית של וינה גם נאבקת בגלוי ובעוז נגד אנטישמיות. כיום הקהילה היהודית נתקלת באנטישמיות, מוסווית לעיתים כאנטי-ציונות, המופצת על-ידי הימין הקיצוני, השמאל הקיצוני, האסלאמיסטים, ואף על-ידי מוסלמים שאינם קיצוניים כל כך. הקהילה היהודית של וינה עוקבת דרך קבע אחר תקריות אנטישמיות, מדווחת עליהן לרשויות האוסטריות, מגישה תלונות לתובע הכללי ומפרסמת ומוקיעה אותן בתקשורת האוסטרית. הקהילה גם הקימה מחלקת ביטחון משלה, הפועלת בשיתוף פעולה הדוק עם המשטרה המקומית.

הקודםהבא