הערכות שנתיות

הערכה שנתית תשע"ט | 2019

מגמות והמלצות
מדד משולב של אנטישמיות באירופה ובארה״ב
פרק חדש: יצירה של יהודים ויצירה יהודית

 

ראש פרויקט

שמואל רוזנר

משתתפים:

אבינועם בר-יוסף, אבי גיל, בארי גלטמן, ענבל הקמן, מיכאל הרצוג,
שלום סולומון ואלד, רמי טל, דב מימון, נח סלפקוב, סטיבן פופר, גיתית לוי-פז, שלמה פישר,
דן פפרמן, עוזי רבהון, ג'ון רסקיי, אדר שיבר

הערכה שנתית תשע"ט | 2019

הפרויקט נפתח בסדרת דיונים מקדימים ופגישות אינדיבידואליות עם ההנהגה הקהילתית הכלל-ארצית של החרדים באמריקה, שרובם קשורים ל"אגודת ישראל" באמריקה. הדיונים והפגישות נערכו בירושלים ובניו-יורק. בפגישות אלה הביעו המנהיגים עניין ותמיכה עקרונית בפרויקט. בהמשך ערך המכון סמינרים של דיאלוגים עם מנהיגים חרדים ולא-חרדים מקומיים בשבע קהילות באמריקה הצפונית: טורונטו, קליבלנד, בולטימור, דטרויט, ניו-יורק, שיקגו ולוס אנג'לס. פדרציות יהודיות מקומיות מילאו תפקיד משמעותי בארגון מפגשי הדיאלוג. בחלק מן הקהילות – טורונטו, קליבלנד, בולטימור, דטרויט ושיקגו – הפדרציות לבדן היו אחראיות לגיוס משתתפים ולארגון הסמינרים. באחרות, כמו ניו-יורק, גם מנהיגים שלא מן הפדרציות מילאו תפקיד זה.

מבנה המפגשים ותוכנם עוצבו על ידי עמיתים בכירים במכון (ד״ר שלמה פישר, ד״ר ג'ון רסקיי, ובלוס אנג'לס, פרופ׳ סטיבן פופר). במהלך המפגשים, שנמשכו כשעתיים, המשתתפים מילאו שאלון קצר, שבו התבקשו להעריך את היחסים בין החרדים לבין הקהילה היהודית הרחבה יותר, ולסמן את רמת נכונותם לנקוט בצעדים קונקרטיים, שחלקם מחייבים פשרות, על מנת לחזק את שיתוף הפעולה בין מגזרים יהודיים שונים. בכל אחד מן המפגשים נכחו בין 10 ל-20 משתתפים, ובסך הכל השתתפו בתהליך 110 מנהיגים. בחלק מן המפגשים, מספר המשתתפים החרדים היה גדול משמעותית ממספרם של הלא-חרדים, ובמפגשים אחרים הנוכחות הייתה יותר מאוזנת. ראוי לציין כי במספר מפגשים השתתפו המנהיגים הבכירים ביותר של הפדרציה המקומית.

המשתתפים החרדים היו בעיקר מהזרם הישיבתי, למעט בניו-יורק שבה ניכרה גם השתתפות חסידית מסוימת. באופן כללי, המשתתפים הישיבתיים היו בעיקר אנשי עסקים המעורבים בפעילויות שונות של הפדרציה. רבים מהם היו בוגרי קולג' (בעיקר בקליבלנד, בבולטימור ובלוס אנג'לס).

הקודםהבא