דוחות

הערכה שנתית 2021

ממשלת ישראל החדשה והעם היהודי

ראש פרויקט: שמואל רוזנר

משתתפים:
אבי גיל, בארי גלטמן, ענבל הקמן, מיכאל הרצוג, שלום סולומון ואלד, דב מימון, נח סלפקוב, סטיבן פופר, גיתית לוי-פז, שלמה פישר, דן פפרמן, שוקי פרידמן, עוזי רבהון, ג'ון רסקיי, ידידיה שטרן, אדר שיבר

הערכה שנתית 2021

מגפת הקורונה פגעה קשה בקהילות רבות בישראל ובתפוצות. למרות ששיטת ההתמודדות הרווחת אתה הייתה ועודנה הסתגרות ובידוד, האתגרים הצמיחו כלים חדשים, בעיקר טכנולוגיים, שלא נראו קודם (או שהיו בשימוש מוגבל). כלים אלה אפשרו למדינות וארגונים להמשיך בשגרת החיים, להציע סיוע ותמיכה, לפתח שיתופי פעולה ועוד יוזמות חדשות.

גם ברמה המוסדית-יהודית הגופים הגדולים פעלו כדי להתאים את עצמם להתמודדות עם האתגר. הסוכנות היהודית, משרד התפוצות הישראלי, מנהיגי קהילות מקומיות וארגונים יהודיים גדולים הציעו רשתות תמיכה ומשאבים מגוונים, כדי לסייע לקהילות ולפרטים שנפגעו במגפה – בריאותית, כלכלית וחברתית. מאמר זה בוחן יוזמות מרכזיות של הממסד הרשמי במדינת ישראל (הסוכנות ומשרד התפוצות) שיש בהן כדי לחזק את קשרי ישראל-תפוצות, וכן מתאר מגמות של הלכי רוח הנוגעים ליחסי ישראל-תפוצות.

שני גופים רשמיים, שמטרה מרכזית שלהם היא חיזוק הקשר בין ישראל לתפוצות, פועלים במדינת ישראל: הסוכנות היהודית ומשרד התפוצות. בנוסף, פועלים ארגונים נוספים השומרים על קשר עם יהדות התפוצות תחת משרדי ממשלה אחרים (כדוגמת משרד החינוך). בשנה וחצי האחרונות פעלו שני הגופים הללו להתאים את תכניותיהם ופעולותיהם השוטפות לאתגרי הקורונה, כמו גם להציע תכניות חדשות שיתנו מענה לצרכים העולים מהשטח.

הסוכנות היהודית יזמה מספר פרויקטים ייעודיים לסיוע וחיזוק הקהילות היהודיות בתפוצות. הטבלה הבאה מתארת את הבולטים שבהם:1

בנוסף על אלו, הפעילה הסוכנות מספר תכניות ייעודיות לסיוע בתוך ישראל.

משרד התפוצות פעל אף הוא לחזק ולהתאים פעילויות קיימות לתקופת הקורונה, בדגש על המעבר לפלטפורמה דיגיטלית. המשרד קיבל תקציב מיוחד להתמודדות עם מגפת הקורונה בסך 40,500,000 ₪ 2 במסגרת פעילות זו קידם המשרד מספר יוזמות. להלן המרכזיות שבהן:

חשוב לציין, שארגונים גדולים וממסדיים שפועלים בתפוצות יזמו והציעו תוכניות שמטרתן לסייע ליהודים בכל רחבי העולם. ה- JCRIF, JFNA, JFN, פדרציות יהודיות גדולות וקטנות, וארגונים יהודיים כמו Hillel, IsrAid ואחרים הציעו, כל אחד לפי יכולותיו סיוע ועזרה, במשאבים וביוזמות שעניינו ושילבו רבים.

הקודםהבא