דוחות

הערכה שנתית 2021

ממשלת ישראל החדשה והעם היהודי

ראש פרויקט: שמואל רוזנר

משתתפים:
אבי גיל, בארי גלטמן, ענבל הקמן, מיכאל הרצוג, שלום סולומון ואלד, דב מימון, נח סלפקוב, סטיבן פופר, גיתית לוי-פז, שלמה פישר, דן פפרמן, שוקי פרידמן, עוזי רבהון, ג'ון רסקיי, ידידיה שטרן, אדר שיבר

הערכה שנתית 2021

השנה יצאה לאור בעברית הביוגרפיה החשובה (באנגלית) של יהודה מירסקי על הרב אברהם יצחק קוק (1865-1935) הרב קוק: מבט חדש (במקור באנגלית, הרב קוק: מיסטיקן בעידן של מהפכה , הוצאת אוניברסיטת ייל, 2014). הרב קוק כיהן כרב הראשי האשכנזי הראשון של ארץ ישראל. הוא היה התיאולוג שהניח את התשתית הרעיונית של הציונות הדתית בת זמננו, ואחד הקולות התיאולוגיים היהודיים החשובים ביותר בתקופה המודרנית.

ההוצאה של גירסה עברית וישראלית זו ממחישה את מעלותיה של הפריית-גומלין תרבותית. הספר נכתב במקור לקהל אמריקני, שיש לו מעט מאוד ידע על דמות חשובה זו, ומירסקי נהנה מהחופש להעמיק דווקא בטיבעה הרב-קוטבי והרדיקלי של הגותו של הרב קוק. בישראל, חקירה מסוג זה הייתה פחות טבעית, בשל זיהויו של הרב קוק עם הציונות הדתית האורתודוקסית, והזיהוי השנוי במחלוקת של משפחת קוק עם תנועת ארץ ישראל השלמה וההתנחלויות. דווקא מבט מעין “אמריקני” על הרב קוק, מספק לישראלים אפשרות להבין את דמותו במלוא עושרה.

הקודםהבא