ספריית מאמרים / 2015

מצב העם היהודי- הערכה שנתית 2014-2015

מעבר להסברה, שיפור תעשיית משחקים דיגיטליים בישראל יניב תוצאות כלכליות חיוביות. כפי שהוזכר לעיל, תעשיית המשחקים הדיגיטליים תרמה יותר מ-6 מיליארד דולר לתל"ג האמריקאי בשנת 2012, כאשר תעשייה זו מעסיקה כ-146 אלף עובדים ב-36 מדינות.21 העובדים בתעשייה זו מקבלים שכר ממוצע של 90 אלף דולר בשנה.

על פי האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות, שהוא ארגון הגג הגדול ביותר בישראל לתעשיות היי-טק ומדעי החיים, תעשיית המשחקים הדיגיטליים בישראל כוללת כ-150 חברות המפיקות קרוב ל-500 מיליון דולר בהכנסות שנתיות.22  בישראל יש חברות רבות המפיקות משחקים עבור שוק האפליקציות למכשירים ניידים, אך אין בישראל אולפני משחקים גדולים בישראל המפיקים משחקים דיגיטליים שוברי קופות.  ייצור אפליקציות עבור ניידים הוא זול יחסית, אך לא כאשר מפיקים ומשווקים משחקים דיגיטליים בדירוג AAA.* כדי ליצור ולשווק משחק דיגיטלי שיצא בשנת 2013, Grand Auto Theft 5, היה צורך להשקיע בסביבות 265 מיליון דולרים.23  השקעה זו הוחזרה במהירות כבר ביום הראשון של המשחק בשוק, עם שיא מכירות חדש של 800 מיליון דולר, ומעל מיליארד דולר במכירות בימים הבאים.  חברות משחקים דיגיטליים הישראליות אינן מחזיקות כיום בהון מספיק כדי להשקיע את הכספים הדרושים כדי להפיק משחקי AAA.

על מנת להתחרות בשוק המשחקים הדיגיטליים יהיה על ישראל להגדיל את היכולות ואת ההיקף של תעשיית המשחקים שלה. מדינות רבות בארה"ב עשו מאמצים גדולים להגדיל את היקף תעשיות המשחקים הדיגיטליים שלהן במגמה לייצר מקומות עבודה ולתת תנופה לכלכלות שלהם.  להלן כמה מקווי המדיניות והתוכניות שאומצו בארצות הברית וכדאי שישראל תשקול ליישמם: מדינת וושינגטון, שאוכלוסייתה קטנה משל ישראל, משמשת כבית למספר השלישי בגודלו של עובדי תעשיית המשחקים הדיגיטליים בארצות הברית.  בין השנים 2012-2009, תעשיית המשחקים הדיגיטליים בוושינגטון גדלה בשיעור של 7.5 אחוז, פי חמישה מהגידול הכללי של המשק שם במהלך אותה תקופה. יותר מ-12,800 משרות הקשורות לתעשיית המשחקים הוסיפו לכלכלת המדינה 600 מיליון דולר במהלך שנת 2012.24מדינת וושינגטון היא גם מקום מושבן של כ-330 חברות למדיה אינטראקטיבית שהכנסותיהן מגיעות ל-19 מיליארד דולר.25

ניתן לייחס חלק מההצלחה של תעשיית הבידור האינטראקטיבי של מדינת וושינגטון ל"רשת האינטראקטיבית של וושינגטון" (WIN), עמותה שלא למטרות רווח שהוקמה לפני עשר שנים "כדי לקדם, לטפח ולהצמיח את אשכול תעשיות המדיה האינטראקטיבית במדינת וושינגטון".

וושינגטון גם הצליחה למשוך חברות בידור אינטראקטיבי באמצעות תמריצי המס שלהלן:

  • אין מס הכנסה מטעם המדינה על יחידים
  • אין מס חברות מטעם המדינה
  • אין מס על רווחי הון
  • עסקים ובעלי מקצוע בתחום המחקר והפיתוח של מחשוב מתקדם יקבלו זיכויי מס.

יתכן שישראל לא תהיה מוכנה לאמץ. תמריצי מס כה נמרצים, אך מן הראוי שתשקול את יצירתם של אזורים תעשייתיים ספציפיים או מרכזים תעשייתיים שיציעו תמריצי מס לעידוד הצמיחה בתחום תעשיית הבידור האינטראקטיבי.

המדינות פנסילבניה, ג'ורג'יה, צפון קרולינה, פלורידה, טקסס ולואיזיאנה, כולן חוקקו חוקים המציעים תמריצים לתעשיית משחקים דיגיטליים.26  כמה מדינות גם יצרו שותפויות עם אוניברסיטאות, כדרך להצמיח את תעשיית המידע האינטראקטיבי.

ביבשת אירופה, גרמניה, באמצעות סוכנות הפיתוח הכלכלית הפדרלית שלה, שואפת  למשוך אליה חברות גיימינג בינלאומיות.  תעשיית המשחקים הדיגיטליים בגרמניה מונה 10 אלפים עובדים, והיא מייחסת את הצלחתה לכ-40 מוסדות השכלה, ציבוריים ופרטיים כאחד, המציעים קורסים הקשורים למשחקים דיגיטליים.27

אחד האתגרים הניצבים בפני תעשיית המשחקים הדיגיטליים בישראל הוא היעדר ניסיון של העובדים.  הואיל ואין אולפני משחקים גדולים בישראל, מתכנני המשחקים והאנימטורים הישראלים מבקשים לעצמם תעסוקה בחו"ל.  לאחר שהם רוכשים את הניסיון הרלוונטי, לא סביר שהם יוכלו למצוא תעסוקה שוות ערך בישראל.

על מנת לשפר את האיכות של תעשיית המשחקים הדיגיטליים בישראל ואת הניסיון שנצבר בה, מן הראוי שממשלת ישראל תעודד מוסדות להשכלה גבוהה להציע יותר תוכניות וקורסים בתחום התכנון וההפקה של משחקים דיגיטליים.  יש להקדיש תשומת לב מיוחדת להענקת הזדמנות להתמחות באולפני משחקים גדולים בחו"ל לסטודנטים בקורסים אלה, על מנת לרכוש ניסיון מעשי בעבודה, שאותו יוכלו להחזיר איתם לישראל.

 

הקודם
הבא