ספריית מאמרים / 2016

הערכה שנתית 2016

יותר משנתיים חלפו מאז בחירות מאי 2014 בהודו, כאשר ַַנרֶנְדְרָה מודי, מנהיג מפלגת המרכז-ימין Bharatiya Janata (BJP) זכה בניצחון סוחף, ששיחרר אותו מתלות במפלגות השמאל ובמפלגות המוסלמיות הקטנות. בשיחותיו עם ראש ממשלת ישראל הוא רמז על כוונתו לשנות את המדיניות של הודו כלפי ישראל מקרירות פוליטית וריחוק דיפלומטי לידידות ולשיתוף פעולה גלויים.

שינויים ניכרים במדיניות חוץ ופנים בהודו הם בדרך כלל עניין איטי ומסורבל, אולם ביחס לישראל מודי פעל במהירות. הקשרים הצבאיים חוזקו על-ידי הסרת המכשולים בפני עסקאות תלויות ועומדות, ונולדו יוזמות לעסקאות חדשות. בפברואר 2015 ערך שר הביטחון הישראלי ביקור רשמי בהודו, ראשון מסוגו. מודי גם עודד את הסחר ואת שיתוף הפעולה במגזרים אזרחיים רבים. אולי המפתיעה מכול היא העובדה שהוא וידא שה-Lokh Sabha, הבית התחתון של הפרלמנט ההודי, לא יגנה את ישראל על פעולותיה בעזה במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. יתר על כן, המשלחת ההודית לאו"ם הונחתה להימנע בהצבעה על אחת (אך לא כל) ההחלטות האנטי-ישראליות הרבות שהועלו בארגון זה. הודו תמכה מאז בכמה החלטות אנטי-ישראליות ביחס להתנחלויות. בסופו של דבר, העמדות שמאמצת הודו באו"ם אינן משקפות בהכרח את התמונה האמיתית של הידידות בינה לבין ישראל. בשינויי המדיניות הרבים שננקטו לאחרונה על-ידי הודו ניתן לראות האצה של קשרים שהתפתחו זמן רב לפני מודי. הקשרים הצבאיים, הסחר האזרחי והתיירות היו בתהליך התחזקות כבר מאז שנת 2000 לפחות, אפילו כאשר מפלגת הקונגרס שלטה בהודו, למרות שזו העדיפה לשמור קשרים אלה בחשאי ככל שניתן.

שני ביקורים פוליטיים שזכו לפרסום רב חשפו את עומק השינוי בגישתה של הודו כלפי ישראל תחת שלטונו של מודי. נשיא הודו פראנאפ מוקרג'י ערך ביקור רשמי בישראל באוקטובר 2015, הראשון מסוגו מאז הקמת המדינה. בנאומו בפני הכנסת הוא הושיט את ידה של הודו לידידות עם ישראל, גינה את הטרור האנטי-ישראלי, והתייחס לקשר בן יותר מאלף שנה שבין העם ההודי לעם היהודי. זמן קצר אחר כך, בינואר 2016, הגיעה לישראל שרת החוץ ההודית, סושמה סווראג', והכריזה שקשריה של הודו עם המדינה היהודית הם בעלי "חשיבות עליונה". בפגישתו עם עבדאללה מלך ירדן יום לפני הגיעו לישראל, הבטיח מוקרג'י לעולם הערבי שהודו תמשיך לתמוך בשאיפות הפלסטיניות, אך הוא גם אמר ש"קשריה הבילטראליים של הודו עם ישראל אינם תלויים בקשרינו עם פלסטין".2

הקודם
הבא