ספריית מאמרים / 2016

הערכה שנתית 2016

ההנהגה הפוליטית הציונית-דתית אינה מוגבלת למפלגת "הבית היהודי" בלבד. כמה מהמנהיגים הבולטים בליכוד הם ציונים דתיים ומקדמים את סדר היום הציוני-דתי. הזדהות זו זכתה למענה מצד ציבור המצביעים הציוני-דתי. בבחירות האחרונות שנערכו במארס 2014 עברו 4 מנדטים ממפלגת "הבית היהודי" לליכוד.

למרות שהליכוד תמיד כלל חברים אורתודוקסיים, ב-20 השנים האחרונות החלו ציונים-דתיים מוצהרים להצטרף לליכוד במטרה מפורשת להשפיע על האידיאולוגיה והמדיניות שלו (ואפילו להשתלט עליו). החלוץ הראשון מהסוג הזה היה משה פייגלין, פעיל ימין קיצוני למען ההתנחלויות. למרות שפייגלין הצליח להיבחר כחבר כנסת מטעם הליכוד, קריאות התיגר שלו על נתניהו בהנהגת המפלגה נחלו כישלון בזו אחר זו.

על אף הכישלון של פייגלין ועזיבתו את המפלגה, הרעיון להצטרף לליכוד ולהשפיע עליו החל לקנות אחיזה בהתנחלויות, ומספר רב של מתנחלים הצטרפו למפלגה. למרות שרבים מחברים אלה לא הצביעו בתחילה לליכוד,12 הנוכחות הגוברת של הציונים-הדתיים הורגשה בהנהגה. כך, אחד משרי הליכוד וממנהיגיו החשובים, זאב אלקין (השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת) הוא ציוני-דתי ומתנחל מוצהר. גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, היא ציונית-דתית, וכך גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. כמה מהמקורבים ביותר לראש הממשלה נתניהו הם ציונים-דתיים, כגון נתן אשל, רמי סדן ושלמה פילבר. שני האחרונים, בהתאמה, מחזיקים במשרות חשובות – יו"ר חברת החדשות של ערוץ 10 ומנכ"ל משרד התקשורת. בבחירות האחרונות היו פילבר וחוטובלי ממונים על מטה הבחירות של הליכוד ביהודה ושומרון.

בה בשעה שהציונים-הדתיים קנו להם מעמד בכורה בליכוד, מנהיגים בליכוד שהיו מזוהים כחילונים וליברליים הורחקו מעמדות ההנהגה, ואף מהמפלגה. בין אלה נכללו נשיא המדינה רובי ריבלין (אשר נבחר לנשיאות חרף רצונו של ראש הממשלה נתניהו), דן מרידור ומיכאל איתן. מעמד הבכורה של הציונים-הדתיים בממשלה הנוכחית ובליכוד מצביע על העובדה שממשלה זו, יותר מכל קודמותיה, אינה מציבה בעמדות בכורה אישים חילונים, אלא דווקא אותן קבוצות שלא קיבלו לחלוטין את השינוי בזהות היהודית שאותו ניסתה ליישם המהפכה הציונית.13 נכללים החרדים, הדתיים-הלאומיים והמסורתיים (כמו שרת התרבות והספורט, מירי רגב).14

הקודם
הבא