ספריית מאמרים / ההערכה השנתית

הערכה שנתית 2018

מספר ההרוגים במלחמת האזרחים בסוריה מתקרב לחצי מיליון. 4 מיליון היגרו ו-7 מיליון הם פליטים בארצם. על פי נתוני האו"ם (11 יוני 2018) מתחילת השנה נעקרו מבתיהם 920 אלף תושבים. בתום 7 שנות לחימה, אסד הנסמך על כידוני רוסיה, איראן וחיזבאללה, נותר על כיסאו ומעמדו מתחזק. הוא כבר החזיר לעצמו שליטה בכשני שלישים מהטריטוריה שאיבד, בעוד דאע"ש הפסיד כמעט את כול השטח שבו שלט בסוריה. המערב השלים למעשה עם המשך שלטונו של אסד בסוריה, כך שאסד מתואר כיום כחלק מן הפתרון וכרע במיעוטו. התגובה המערבית לשימוש הנוסף בנשק כימי על ידי צבא אסד בדומא (11 אפריל 2018) מלמדת על ההשלמה עם ניצחונו: ארה"ב, צרפת ובריטניה בחרו לפגוע במטרות תשתית של ייצור נשק כימי (13 אפריל 2018) מבלי לסכן את המשך שלטונו של אסד.

התחזקות ביטחונו העצמי של אסד עומדת ברקע לשינוי בדפוס התגובה שלו לתקיפות חיל האוויר הישראלי, והוא החל מפעיל מערכות נ"מ שאף גרמו להפלת מטוס קרב ישראלי (10 פברואר 2018). צה"ל השמיד בתגובה חלק ניכר ממערך ההגנה האווירית של סוריה.
למרות האזהרות שפוטין ישקע בביצה הסורית, הנשיא הרוסי הצליח להשיג את יעדו המרכזי – אישוש מעמדו של אסד, ויצירת מציאות בה רוסיה הופכת לשחקן שמכתיב את הפתרון בסוריה ושאין להתעלם ממנו בזירה המזרח-תיכונית. מוסקבה הוכיחה כי היא נאמנה לבעלי בריתה ואינה נרתעת מהפעלת כוח, בניגוד בולט להתנהלותה של ארה"ב כפי שהיא נתפסת באזור.

תכניותיה של איראן למלא את החלל שהותירו שבע שנות מלחמה וקריסת דאע"ש, ולהפוך את סוריה לפרוטקטורט איראני ולחזית צבאית מול ישראל נתקלות בקשיים גוברים, אך לא נעצרו. בלב קשיים אלה – המאמץ הישראלי האקטיבי לאכוף 'קוים אדומים' בסוריה, שבמרכזם: מניעת התבססות איראן ועושי דברה בדרום סוריה, מניעת יצירת מערך רקטי רחב ומדויק במרחב הסורי כולו, ומניעת העברת נשק אסטרטגי לידי חיזבאללה. לצד פעילות המנע הצבאית שיוזמת ישראל, היא מעוניינת בסיוע הרוסים למנוע התקרבותם של חיזבאללה ושל גורמים צבאיים איראנים לגבולה ברמת הגולן, ואף לסלק אותם מסוריה בכללה. עד עתה, ישראל השכילה לבנות עם רוסיה יחסי עבודה יעילים ואף שיכנעה את מוסקבה לכבד את ה"קווים האדומים" שלה מול הזירה הסורית ולא להגביל אותה בבואה לאכוף אותם. עם זאת, מוסקבה ממשיכה לקיים בסוריה ציר משותף עם כוחות עוינים לישראל (אסד, איראן, חיזבאללה), ולנהל תחרות מעצמתית כנגד בעלת-בריתה היחידה של ישראל – ארה"ב. הצבת טילי ה-S-300 ו– S-400 מתוצרת רוסית בסוריה מדגישה את הזהירות בה על ישראל להתנהל על מנת להוסיף ולפעול בסוריה מבלי ליצור חיכוכים עם מוסקבה.

ראש הממשלה נתניהו הבהיר שישראל מתנגדת באופן גורף לכול הסדר שאינו מונע נוכחות של איראן וחיזבאללה בסוריה.  כך, בתום שיחתו עם פוטין ב-23 אוגוסט 2017 הוא אמר כי הציג בפני פוטין הערכה לפיה המשטר בטהראן מעוניין ליצור רצף יבשתי עד הים התיכון ולהעביר כוחות צבא – בהם כלי שיט, מטוסי קרב ואלפי חיילים – לבסיסי קבע בסוריה. לנשיא הרוסי אמר נתניהו כי איראן מנסה להשתלט על סוריה באמצעות מיליציות שיעיות כפי שעשתה עם חיזבאללה בלבנון ולכן “נפעל היכן שצריך, לפי הקווים האדומים שלנו“.9 בכנס הביטחון במינכן (18 פברואר 2018) נתניהו אף איים על אסד ישירות: אם אסד מזמין את איראן לסוריה, הוא גורם בכך לשינוי העמדה הישראלית “ומאתגר את מעמדו“.10

במציאות, מוגבלת היא יכולתה של ישראל להשיג לבדה את מלוא יעדיה המוצהרים בסוריה, קרי- סילוק הנוכחות הצבאית של איראן ובעלות-בריתה מזירה זו. מגבלה זו נובעת מעצם מעורבותה בסכסוך של מעצמה עולמית כמו רוסיה (שאינטרסיה אינם חופפים את אינטרסי ישראל), ותורגש כול עוד ארה“ב אינה מְגַבָּה באופן אקטיבי – כמעצמה מנגד – את עמדותיה של ישראל. ארה“ב אינה מגלה נטייה להעמקת מעורבותה בסוריה. ברוח זו, טראמפ הותיר לרוסיה לנהל את סבבי השיחות על הפסקת אש ויצירת אזורי דה-אסקלציה, והסתפק במעורבות (שלא סיפקה את ישראל) לגבי קטע השטח המתייחס לירדן ולישראל בדרום רמת הגולן. במפגש טראמפ-פוטין (16 יולי 2018) הדגישו השניים את מחויבותם לביטחון ישראל והצהירו כי סיכמו להבטיח את גבולה של ישראל עם סוריה בהתאם להסכמי הפסקת האש מ-1974. בתגובה להבנות בין פוטין לטראמפ, נתניהו הבהיר כי ישראל אינה מתנגדת להתייצבות משטר אסד בסוריה: “לא הייתה לנו בעיה עם משטרי אסד לב העניין הוא שימור חופש הפעולה שלנו נגד כל גורם שיפעל נגדנו. דבר שני, סילוקם של האיראנים משטח סוריה11“.

בעת כתיבת שורות אלה נכנסת סוריה לפרק חדש בו אסד, בסיוע רוסיה, אוכף מחדש, בהדרגה, את ריבונותו בדרום סוריה. התמונה המצטיירת היא כי בלית ברירה ישראל משלימה עם התפתחות זו, כנגד הבטחה רוסית להרחיק את איראן ועושי דברה מהדרום, ליישם את הסכם הפרדת הכוחות בגולן מ-1974 ולהותיר בידי ישראל חופש פעולה לפעול נגד התבססותה הצבאית של איראן בשאר שטחה של סוריה. בהקשר זה אף ביקרו בארץ שר החוץ של רוסיה לברוב ועמו הרמטכ“ל גרסימוב. בתום פגישתם עם נתניהו (23 יולי 2018) תודרכו הכתבים כי הצד הרוסי הבטיח להרחיק את האיראנים כמאה קילומטרים מגבולה של ישראל.

החודשים הקרובים יגלו אם רוסיה תעמוד בהתחייבויותיה, ואם אסד יאפשר לאיראן ותומכיה נוכחות – גלויה או מוסווית – קרובה לקו הגבול עם ישראל. דבריו של שר החוץ הרוסי לברוב מלמדים כי אין לשגות באשליות לגבי קלות המימוש של הדרישה הישראלית להרחקה מוחלטת של איראן מאדמת סוריה. לברוב הסביר (4 יולי 2018) שאיראן היא מכוחות המפתח באזור, ולכן “לחלוטין לא מציאותי“ לצפות שהיא תיטוש את האינטרסים שלה12.

הקודם
הבא