ספריית מאמרים / ההערכה השנתית

הערכה שנתית 2018

  • עמדות הציבור הכללי כלפי היהודים הולכות ונעשות חיוביות יותר במשך השנים. ייתכן שתחושות אלו קשורות לעליה בגילויי השנאה כלפי מהגרים, שנתפסים כ"אחר" המאיים על הזהות הלאומית.
  • למרות מגמה חיובית זו, מספר התקריות האלימות על רקע אנטישמי עלה בצורה תלולה בשנה האחרונה. עליה זו טמונה, בין היתר, בנוכחותן של קבוצות מיעוט (פעילי ימין קיצוני, פעילי שמאל קיצוני, ומוסלמים קיצוניים) שאינן משפיעות על הסטטיסטיקות ומחזיקות בעמדות אנטישמיות מובהקות.
  • מספר התקריות האלימות על רקע אנטישמי נגד יהודים בכל שלושת המדינות בהם מתמקד דו"ח זה גדל בשנים האחרונות. בצרפת, מספר התקריות האלימות על רקע אנטישמי אומנם ירד, אך מספר התקריות המערבות אלימות קיצונית עלה, והוא כולל שני מקרי רצח אלימים של נשים מבוגרות על ידי שכניהם – מוסלמים קיצוניים.
  • בצרפת, האלימות כלפי יהודים מזוהה באופן ברור עם האסלאם הקיצוני. באנגליה ניתן למצוא תקריות אלימות שבוצעו על ידי עבריינים המזוהים עם הימין הקיצוני. בגרמניה, על פי הנתונים המוסדיים, רוב התקריות האלימות מזוהות עם הימין הקיצוני (זוהי ברירת המחדל כאשר זהות התוקף לא משוייכת באופן מובהק לקטגוריות האחרות). בשלוש המדינות, היהודים עצמם חוששים בעיקר מאלימות מוסלמית.
  • בבריטניה – המדינה שבה היהודים הרגישו עד עתה חלק אורגני מהמרחב התרבותי, החברתי, הכלכלי והפוליטי – שיעור היהודים השוקלים להגר מתוך תחושה של חוסר ביטחון גדל בצורה דרסטית בשנים האחרונות (מ-19% בשנת 2014 ל-31% בשנת 2018). הדבר מתכתב עם בחירתו של ג'רמי קורבין למנהיג מפלגת הלייבור וראש האופוזיציה בפרלמנט הבריטי בשנת 2017. איש שהרב הראשי לשעבר של בריטניה, לורד ג'ונתן זקס, יצא בהתקפה חזיתית עליו וכינה אתו "אנטישמי, לא הוגן ומסוכן". בהנהגת קורבין, בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, מפלגה ליברלית מועמדת לשלטון אימצה מצע עם רכיבים אנטי-ישראליים ועמדות קרובות לאנטישמיות. עלייה לשלטון של איש שמאל רדיקאלי בעל עמדות עוינות כלפי ישראל והיהודים יערער על המשכיות הקהילה היהודית בבריטניה, תיפגע במעמדה הכלכלי והפוליטי של ישראל באירופה ותיתן לגיטימציה לביטויים חמורים של אנטישמיות שעד כאן היו נחשבים בלתי לגיטימיים במערב הליברלי. ניתן לצפות שאם לא יצלח המאבק של הקהילה היהודית הבריטית להפלת קורבין, מפלגות שמאל נוספות בארצות המערב – ובמיוחד אלה המעוניינות לרכוש את קולם של המוני בוחרים מוסלמים – לא יעמדו בפיתוי ויאמצו עמדות דומות.

הקודם
הבא