ספריית מאמרים / ההערכה השנתית

הערכה שנתית 2018

מתוך שיקולים פרגמטיים, מול צירופם לממשלה של חברי הימין הקיצוני (הונגריה, אוסטריה, הולנד, איטליה וגרמניה) מדינת ישראל יוצאת בהצהרות עקרוניות חד-משמעיות, אך אינה נותנת להן גיבוי בצעדים דיפלומטיים קונקרטיים. ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שלא פעם התבטא בשפה פוגענית כלפי יהודים, אף הוזמן לביקור בישראל למורת רוחה של הקהילה היהודית ההונגרית. מבחינת הקהילות היהודיות המקומיות, היעדר גינוי ישראלי חריף משדר ליהודי אירופה שמדינת ישראל מוקירה יותר את האינטרסים הפוליטיים שלה מאשר היא מכבדת את זיכרון השואה, או מתחשבת במצוקתן של הקהילות המקומיות.

יש לציין שבסופו של דבר, הסעיף השנוי במחלוקת בחוק הפולני בוטל ביולי 2018 בעקבות לחץ בינלאומי. ביטולו היה כרוך בהצהרה משותפת של ממשלות ישראל ופולין ובקבלה חלקית של הנראטיב הפולני ע"י ישראל. מכיוון שהסיבות העמוקות לחקיקה המתוארות לעיל לא הגיעו לפתרון הולם, בהחלט הגיוני להניח שיעלו מחדש, במוקדם או במאוחר, חוקים מקבילים במדינות השכנות (בהונגריה כבר פרצה סערה לגבי אתרים ופעולות לזכר השואה, כמו תצוגת הנעליים הנטושות 'ראקפארט' לאורך גדת הדנובה של פֶשְט, החלק העתיק של הבירה ההונגרית, במגמה לציין ולהזכיר את הפשעים שבוצעו ע"י הפאשיסטים ההונגריים, בעלי-בריתם של הנאצים).

כיוון אפשרי לניסוח נראטיב לאומי חלופי המסוגל לאחד מאחוריו את אזרחי המדינה הפוסט-קומוניסטית ללא צורך בשלילת הסבל היהודי טמון בשבירת "תחרות הקוֹרְבָּנוּת" (memorial concurrency) ובהצהרה ששני העמים – היהודי והפולני – סבלו מהנאצים בעבר ושעכשיו, שמונה עשורים מאוחר יותר, רצוי ששני העמים יפתחו דף חדש מתוך כבוד הדדי ושיתופי פעולה תרבותיים וכלכליים.

הקודם
הבא