ליאוניד נבזלין

לאוניד נבזלין נולד במוסקווה בשנת 1959. את השכלתו כמהנדס תוכנה רכש במכון ללימודי תעשיית הכימיה של הנפט והגז במוסקווה. כשסיים את לימודיו התחיל לעבוד במשרד לגיאולוגיה של בריה"מ.
את שנות בגרותו המוקדמות בילה נבזלין בעמדות השפעה הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי ברוסיה.
ב- 1989 הצטרף למיכאיל חודורקובסקי כשותף עסקי. נבזלין וחודורקובסקי עסקו בין השאר בפעילות פוליטית וציבורית עם דגש על כינון וחיזוק הדמוקרטיה וזכויות האדם ברוסיה. בשנים 1999 – 2003 תמכה הקבוצה ומימנה את שתי המפלגות הדמוקרטיות ברוסיה.
עוד בהיותו ברוסיה נבזלין יוזם ותורם לפרויקטים רבים מתוך מחויבות עמוקה לעם היהודי ולמדינת ישראל. ב-2001 התמנה לנשיא הקונגרס היהודי ברוסיה. בין הפרויקטים בהם תמך וקידם כנשיא הקונגרס היהודי: הסניף הרוסי של הליגה הבינלאומית נגד השמצה, המרכז לתרבות יהודית במוסקווה, שיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית ופרויקטים חברתיים שונים.
בסוף שנת 2001 נבחר כסנטור לבית העליון של הפרלמנט הרוסי, בו שימש כסגן יו"ר ועדת החוץ עד שנת 2003. בשנתיים אלה (2002 – 2003) תרם לפרויקטים יהודיים ברוסיה ובישראל, בין הפרויקטים בהם תמך נבזלין ברוסיה בשנים אלו: קרן השואה, פרויקטים של אורט, מרכז מחשבים בבית הספר היהודי במוסקווה ועוד. בשנים אלו אף תמך נבזלין ומימן את הקמת המרכז ללימודי היסטוריה ותרבות של יהדות רוסיה ומזרח אירופה במסגרת האוניברסיטה העברית בירושלים.
בין תפקידיו שימש נבזלין גם כסגן מנכ"ל סוכנות החדשות הממשלתית של רוסיה ITARTASS.ב- 2003 התמנה לרקטור אוניברסיטת רוסיה למדעי הרוח.
בסוף שנת 2003 עלה ארצה. מאז עלייתו לישראל תורם ומעורב בפרויקטים שונים המקדמים את הנושאים הקרובים לליבו: העם היהודי, מורשת ועתידו של העם היהודי, הקשר בין ישראל לתפוצות וחינוך.
ב-2004 ייסד בארץ את קרן נדב מתוך מטרה לתמוך ביוזמות המקדמות הבנה של המושג עמיות יהודית, בניית הזהות הקולקטיבית היהודית ויצירת קשרים מתמשכים בין יהודים ברחבי העולם.
כיום לאוניד נבזלין משמש כיושב ראש חבר הנאמנים הבינלאומי של בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי וממלא מקום היושב ראש של המכון לתכנון מדיניות עם יהודי, חבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית לארץ ישראל וחבר בחבר הנאמנים שך קרן היסוד – המגבית המאוחדת לישראל, של האוניברסיטה העברית בירושלים ושל אוניברסיטת תל-אביב.
לאוניד נבזלין נשוי לאולסיה קנטור ואב לארבע בנות.