[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_2u16"]
דמוקרטיה

דמוקרטיה ושוויון מחייבים את דחיית הבחירות לרשויות המקומיות

בנסיבות הקיימות, קיום הבחירות במועד עליו מתעקש, משום מה, שר הפנים יהיה טעות ויגרור פגיעה בהליך הדמוקרטי.

הרשויות המקומיות הן מרכיב יסוד בשדרת השלטון בישראל. מוענקות להן סמכויות רבות, וראוי כי אלו תגדלנה. לפעולתן התקינה השפעה גדולה על חיינו. להרכבן על כן, משמעות רבה.

כמו הבחירות לכנסת, גם אלו שברשויות המקומיות צריכות להיות "כלליות, ישירות, שוות". קיומן, תוך כדי מלחמה, במועד המוצע כעת-סוף ינואר, יפגע בעקרונות היסוד הללו, כמו גם במאות מועמדים שמצאו את עצמם, בעיצומו של קמפיין, יוצאים לקרב בשליחותנו.

לנוכח המצב, ראוי כי הבחירות יידחו לעת עתה בחודש ובכך יגדל הסיכוי למצות אותן, תוך שמירה על האינטרס הקריטי של ייצוג דמוקרטי מתחלף, לצד הגנה על עיקרון השוויון ועל משרתי המילואים.

מתוך טעות, או חוסר מודעות, רבים מתייחסים לרשויות המקומיות כגורם מנהלתי האחראי על זרימת הביוב ופינוי האשפה. זו טעות שמקטינה את תפקידן האמתי של הרשויות המקומיות בחיינו.

בפועל, לרשויות השפעה על המרחב הציבורי המיידי שלנו, על חינוך ילדנו ועל חיינו בהיבטים רבים. על כן, לבחירות לרשויות המקומיות, הנערכות אחת לחמש שנים, חשיבות רבה מאוד.

כמו בכל מערכת דמוקרטית ליבת היכולת של האזרח להשפיע על אופי ההנהגה ברשות המקומית תלויה בקיום בחירות במועדן. בדרך הזו מתקיים עיקרון היסוד של תחלופה ובחירה בין אלטרנטיבות שונות.

לצד עיקרון זה, כמו בבחירות לכנסת, עומדים עקרונות נוספים הנגזרים מחובת השוויון בבחירות הללו, הזכות להיבחר והזכות לבחור והאפשרות למיצוי ההליך הדמוקרטי. האפשרות להחליף את השלטון ברשויות המקומיות מחד, והשמירה על עקרונות אלו מאידך, מוטלים עתה על שני צידי כפות המאזניים.

קיום הבחירות לרשויות המקומיות במועדן, בסוף חודש אוקטובר, ימים לא רבים לאחר פרוץ המלחמה, ובעת שרוב שטח ישראל היה תחת מתקפת טילים, לא עמד כלל על הפרק. מתוך הערכה או תקווה שמצב המלחמה לא יארך מאוד, הם נדחו בחוק לסוף חודש ינואר, עם אפשרות נוספת לדחייה עד סוף חודש פברואר ללא צורך בחקיקה נוספת.

חלפו הימים, ואנחנו ניצבים רק מעט יותר מחודש לפני מועד הבחירות שנקבע. למרבה הצער, המלחמה בדרום, והלחימה בצפון נמשכות במלוא עוזן. מאות אלפי חיילים עדיין מגויסים. מאות מועמדים לראשות רשויות ולמועצות של רשויות מקומיות לוחמים בחזית או משרתים בעורף. הקשב הציבורי מופנה למוראות המלחמה ולאתגריה. הסיכוי שכבמטה קסם, הלחימה תעצר בשבועות הקרובים נמוך. וגם אם כך יקרה, צבא המילואים לא יפשוט מדים ביום אחד.

בנסיבות הללו, קיום הבחירות במועד עליו מתעקש, משום מה, שר הפנים, יהיה טעות. אכן, קיום בחירות במועדן ותחלופה שלטונית הוא רכיב חשוב במערכת דמוקרטית. אבל כדי שהוא יתקיים באופן מהותי ולא רק כענין טכני, הוא צריך לאפשר את קיומם של הרכיבים האחרים.

ראשית, האפשרות של האזרחים הבוחרים להטות אוזן וקשב לאלטרנטיבות השונות העומדות בפניהם ולבחור את המתאימה בעיניהם. כשהקשב התקשורתי והציבורי מופנה לעזה, גבול הצפון, חופי תימן וחשש מפני אזעקות היכולת לקיים קמפיין ולחשוף את הציבור לאלטרנטיבות מוגבלת מאוד.

שנית, מועמדים שנמצאים במילואים, יתקשו מאוד להתחרות באופן שווה על קולו של הבוחר. בכך תהיה פגיעה כפולה בדמוקרטיה: פגיעה בעיקרון השוויון באפשרות להיבחר של מועמדים אלו, ובפגיעה באפשרות של הבוחרים לעמוד בפני מירב האלטרנטיבות לבחירה ולבחור את המתאים להם. יש כאן גם פגיעה בהגינות הבסיסית לה אנו מחוייבים כלפי אנשי המילואים, שאחרי שהשקיעו משאבים בעתידם הפוליטי התייצבו להילחם עבורנו בחזית, ועל כן תישלל מהם האפשרות להיבחר.

שלישית, חבלי ארץ שלמים, בצפון ובדרום פונו מיושביהם, בפקודת הממשלה או באופן וולונטרי. כל אלו וודאי לא יוכלו לקיים בחירות כעת.

רביעית, מאות אלפי חיילי המילואים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע באופן מלא. קודם לכל צה"ל הודיע כי הוא יתקשה לאפשר להם לבחור בתוך סופת המלחמה, וגם אם טכנית הדבר יתאפשר, בניגוד לקמפיינים ארציים, כאן הם לא יוכלו להיחשף למועמדים ולהצעותיהם שכן הם נמצאים הרחק מביתם.

נראה שמכלול השיקולים לא מותיר מקום לספק במקרה הזה. הנזק שייגרם להליך הדמוקרטי ברשויות המקומיות במקרה של דחיה בחודש נוסף קטן וחולף לעומת הנזק המשמעותי שייגרם להליך הדמוקרטי הבחירות יתקיימו בסוף חודש ינואר.

אולי משום שמי שמשמיע קול מרכזי בעד דחיית הבחירות הוא שר האוצר, הבלתי אהוד על התקשורת, הקול הזה לא מקבל תהודה מספקת. אבל כמו תמיד גם כאן, ראוי לתקשורת, ולפוליטיקאים האחרים להיות ענייניים, ולבחור באפשרות שתפגע בדמוקרטיה ובמשרתי המילואים פחות, בדחייה נוספת של הבחירות.

ד"ר שוקי פרידמן הוא סגן נשיא המכון למדיניות העם היהודי ומרצה למשפטים במרכז האקדמי 'פרס'.

פורסם בערוץ 7