דמוקרטיה

על יוזמת "חוקה רזה"

בהיעדר היתכנות לעת הזאת לחוקה שלמה, יש לקבוע את הכללים שעליהם ניתן להסכים ושאינם עמוסי אידיאולוגיות סותרות, ובכך לתרום ליציבות. דברים שאמר המשנה לנשיאה בדימוס על הפרויקט שמקדם המכון.
[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_2u16"]

פרסומים נוספים

חסימת כביש בתל אביב במחאה על עיכוב עסקת החטופים ובדרישה להחלפת הממשלה. צילום: גדעון מרקוביץ' TPS

מאמרי דעה

משווים ומעלים

חסימת הכבישים, שהפכה לפרקטיקה נפוצה בימים אלו, פוגעת בשגרת החיים ובחופש התנועה של מי שאינם שותפים למחאה. אם לא נקבע כללי משחק לניהול המחלוקות נתדרדר לאנרכיה.
מאמרי דעה
מאמרי דעה

על המרכז הפוליטי לחדול מעמימות אידאולוגית

מפלגות המרכז חייבות להבהיר מה תשובותיהן לשאלת היסוד של קיומנו: כיצד יובטח האופי היהודי והדמוקרטי של ישראל בלא חלוקת הארץ?
מאמרי דעה

על מה החברה הישראלית עדיין יכולה להסכים?

נשיא המכון למדיניות העם היהודי פרופ' ידידיה שטרן נטל חלק בכנס לשכת עורכי הדין במושב שעסק בחוקה. פרופ' שטרן התייחס לפרויקט ה-'חוקה רזה' שמקדם המכון והבהיר כי מהלך זה, שעוסק ביחסים שבין הרשויות – ולא בשאלות של זהות, זכויות וערכים, הוא היחיד כיום שיכול להתקבל בהסכמה לאומית רחבה.
מאמרי דעה

יש להקים ועדה שתבחן את תקציב הביטחון

לגידול המשמעותי הצפוי בתקציב הביטחון תהיה השפעה דרמטית על איכות השירותים שיקבלו אזרחי ישראל. ראוי לעצור לרגע ולבחון לעומק את הסוגיה, במיוחד כשבשנה האחרונה התברר כי הצבא שגה קשות בתכנון בניין הכח.
מאמרי דעה
מאמרי דעה

ישראל צריכה הנהגה שנהנית מאמון הציבור. אין מנוס מבחירות

בחירות הן 90 ימים של הורדת ידיים בין הישראלים, אך זהו מחיר שאין ברירה אלא לשלמו, אם אנחנו רוצים להכין את ישראל לבאות
מאמרי דעה

דיון על שיטת הבחירות לכנסת – חייבים לשנות את השיטה(!?)

דיון על שיטת הבחירות הראויה לכנסת התקיים היום (ג') במכון למדיניות העם היהודי במסגרת פועלו של המכון לגבש 'חוקה רזה'. בדיון נטלו חלק מנהיגי ציבור, חוקרי אקדמיה מתחום המשפט ומדעי המדינה ועמיתי המכון.

ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת אירועי ה-7 באוקטובר: שיפור הממשל או טריבונל של תליינים?

שני משפטנים והיסטוריון, שמכירים מבפנים את החדרים הסגורים של ועדות חקירה ובדיקה, מדברים על משפט ופוליטיקה, מחדלים ותיקון.

חוקה רזה – עיגון סדרי השלטון בישראל

המכון למדיניות העם היהודי (JPPIׂ) מבקש להכין הצעה מפורטת של חוקה רזה המתמקדת בחלק הפרוצדורלי, המוסדי, של תפקודה של מדינת ישראל. לצורך זה מוקמות שתי קבוצות עבודה: בקבוצה אחת ישתתפו אנשי מקצוע שתפקידם יהיה להציע את ההסדרים, נכנה אותה "קבוצת המחקר". לצידה תעבוד הקבוצה השנייה – "מועצת החוקה הרזה", היא תשמש קבוצה מייעצת לקבוצת המחקר, והרכבה יהיה כזה שישקף את כל חלקי החברה הישראלית.
מאמרי דעה

על הסבירות והנבצרות: הבעיה האמיתית

במקום חוקי יסוד מהסוג שבג"ץ פסל, או דומים להם, חיוני שהכנסת תירתם לחקיקת חוק יסוד: החקיקה, שיבטיח שחוקי יסוד יהיו ראויים לשמם וייתר עתירות לפסילתם.
מאמרי דעה