ספריית פרסומים

סנן לפי
סדר לפי: שם | תאריך
דמוקרטיה

יש להקים ועדה שתבחן את תקציב הביטחון

לגידול המשמעותי הצפוי בתקציב הביטחון תהיה השפעה דרמטית על איכות השירותים שיקבלו אזרחי ישראל. ראוי לעצור לרגע ולבחון לעומק את הסוגיה, במיוחד כשבשנה האחרונה התברר כי הצבא שגה קשות בתכנון בניין הכח.
דמוקרטיה
דת ומדינה

חוק גיוס ראוי – תנאי לקיומה של ישראל

מאחורי הדרישה לגיוס החרדים תמיד הסתתר עניין ערכי, אולם אחרי ה-7 באוקטובר הסוגייה הפכה להיות קיומית. שורות הצבא לא יתמלאו בפועלים זרים והדרך היחידה להגדיל את מספר המתגייסים היא לגייס גם חרדים.
דת ומדינה
גיאופוליטיקה

7 באוקטובר המשפטי: כך התובע בהאג הפיל אותנו בפח

איך הגיעה ישראל למצב שבו יוצאת בקשה לצווי מעצר נגד רה"מ ושר הביטחון? בדיוק כמו שהתגלגלנו לשבת השחורה: קונספציות, קוצר ראייה והיעדר אסטרטגיה.
גיאופוליטיקה

מבוא מאת העורכים – מהי מדינה יהודית? 75 פנים

"יהדות" נתפסה מאז ומעולם כציון של עם (קריטריון דמוגרפי), של לאום (קריטריון לאומי) ושל דת (קריטריון דתי). הקיום הפיזי, הרוחני והתודעתי של הציוויליזציה היהודית, על גלגוליה, ניזון תמיד מן המקור המשולש הזה. אבל רוב גלגוליה התרחשו בתנאי גלות. האם "מדינה יהודית" אמורה גם היא לשקף את ריבוי הפנים של היהדות עצמה?

פרופ' אהרון ברק

אהרן ברק הוא המשפטן, חוקר המשפט והשופט הבולט בדורו בישראל. כבר לפני העלאתו לדרגת פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בגיל 36, נודע ברק כמומחה בינלאומי למשפט אזרחי ועמד בראש ועדות בינלאומיות חשובות בתחום זה. ברק שימש כדיקן הפקולטה למשפטים ובגיל 39 מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. כעבור שלוש שנים, בשנת 1978, הוא מונה לשופט בבית-המשפט העליון של ישראל. כעבור שתים-עשרה שנים (בשנת 1995) הוא מונה כנשיא בית-המשפט העליון, תפקיד שבו כיהן עד לפרישתו מכס השיפוט בשנת 2006. ברק נחשב כאחד מחוקרי המשפט המבריקים והפוריים ביותר של זמננו. כשופט, הוא היה הכוח המניע מאחורי הטרנספורמציה של המשפט הישראלי בשלושים השנים האחרונות ועלייתו של בית המשפט העליון כמוסד מרכזי בהגנה על ערכי הדמוקרטיה במדינת ישראל. פסיקתו עצבה מחדש כמעט את כל תחומי המשפט בישראל והעלתה את קרנו שלבית-המשפט העליון של ישראל בקהילה המשפטית הבינלאומית.

ד"ר חיים זיכרמן

ד"ר חיים זיכרמן הינו מרצה בכיר למשפטים בקריה האקדמית אונו, מומחה למשפט חוקתי ולדיני קניין, ועוסק אף במחקר החברה החרדית. ספרו "שחור, כחול-לבן" (הוצאת ידיעות ספרים, 2014) הינו מורה נבוכים רחב יריעה בכל הנוגע להבנת החברה החרדית בישראל. עד לשנה האחרונה ניהל זיכרמן את הקמפוסים החרדיים של הקריה האקדמית אונו, בהם לומדים אלפי סטודנטים וסטודנטיות. בשנים האחרונות ריכז זיכרמן את פיתוח וניהול קורס "זהות ישראלית – חיים מתוך מחלוקת" שמיועד לכלל הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון בישראל.

פרופ' ידידיה שטרן

פרופ' שטרן הוא נשיא המכון למדיניות העם היהודי ופרופ' מן המניין בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. בוגר ישיבת ההסדר 'כרם ביבנה' (1973-1978); בעל תואר במשפטים (בהצטיינות יתירה) מאוניברסיטת בר-אילן (1982) ותואר שלישי מאוניברסיטת Harvard בתחום המשפט העסקי (1986).

פרופ' יהודה ריינהרץ

יהודה ריינהרץ נולד בחיפה בשנת 1944. הוא למד בתיכון בגרמניה והיגר לארצות הברית עם הוריו בשנת 1961.
גיאופוליטיקה

צווי מעצר ב-ICC הם עוול היסטורי כלפי ישראל

התובע של ה-ICC פעל בחוסר תום לב קיצוני ותוך צביעות איומה. אבל זה לא משנה את ההשלכות הקשות של בקשתו לצווי מעצר נגד נתניהו וגלנט על ישראל. רק לחץ אמריקאי משמעותי מאוד יוכל לעצור את כדור השלג הזה לעת עתה.
גיאופוליטיקה