ספריית פרסומים

סנן לפי
סדר לפי: שם | תאריך

אודות המרכז לזהות יהודית-ישראלית

הזהות היהודית ניצבת בבסיס תחושת ההשתייכות של בני העם היהודי. הכרה ב"יחד" היהודי היא תנאי הכרחי ללכידות יהודית, סולידריות וערבות הדדית. אלא ששימור וטיפוח הזהות היהודית הופכת לאתגר ענק בעולם פתוח וגלובאלי.
פודקאסטים

פודקאסט: ישראל במלחמה – הניתוח של JPPI

בימים בהם ישראל עומדת בצומת קריטי בעיצומה של מלחמה, המכון למדיניות העם היהודי מקיים הערכת מצב דו שבועית מעמיקה. הפרקים משודרים בימי שני וחמישי בשעה 18:00.
פודקאסטים

פרידה מהסוקר שחיפש מרחב הסכמה

הוא היה גרגרן של נתונים, עם מחויבות בלתי מתפשרת לאמת, שלמרות הכל – אהב את ישראל, בדרכו. שמואל רוזנר נפרד משותפו פרופ' קמיל פוקס שהלך לעולמו בשבוע שעבר.
מדד קול העם היהודי

מדד "קול העם היהודי" לחודש מרץ 2024

מסתמנת תמיכה של יהודי ארצות הברית בפעולה צבאית ברפיח, במקביל לרגישות גוברת באשר לגורלם של חפים מפשע ברצועה.
מדד קול העם היהודי

מדינה נולדה

מדינה יהודית היא מדינה שבה חזון היהודים יכול להתגשם: להיות יחד על האדמה הזו ולעשות ממנה מודל לחיקוי, אוטופיה אנושית ומוסרית, ארץ שבה כולם יכולים לחיות יחד, ובהרמוניה עם העולם.

מדינה יהודית (לבנטינית) ודמוקרטית

המשפט הישראלי, בהישענותו הכמעט מוחלטת על ערכים ליברליים אירוצנטריים, הפך במרוצת השנים למנוכר לסביבתו, המתקיימת במרחב מזרח תיכוני שבו הזהות נסמכת על מורשת מסורתית בעלת הקשר דתי מובהק ועל קהילתיות.

דמוקרטיה ואמונת הייחוד: קריאת כיוון

שומרי המצוות הרואים בערכי הדמוקרטיה איום טועים פעמיים: הם מפקירים את הדמוקרטיה לכוחות מניפוליטיביים שמבינים את המשימה הדמוקרטית כמשימת חילון אנטי־דתי, ובה בעת הם אינם ערים לכך שעדכון היהדות לימינו מתקדם מאוד בכיוון הדמוקרטיה.

חזון משותף למדינה היהודית

החברה הישראלית התברכה במורשת ייחודית שאין דומה לה, מורשת התנ"ך והתרבות היהודית, מורשת דתית בוודאי אך גם מורשת תרבותית, מוסרית וגאוגרפית, שקדמה באלפי שנים למורשת הליברלית, אשר כבודה במקומה מונח. אנו נחטא לעצמנו, לזהותנו, לאבותינו ולדורות הבאים אם לא נאמץ מורשת זו אל חיקנו ונהפוך אותה לבסיס ויסוד בזהותנו הישראלית.

דמוקרטית ויהודית, רק על פי עקרונות מגילת העצמאות

במשטר דמוקרטי, הקשר בין שוויון ואזרחות אינו ניתן לניתוק. אם אין שוויון בין כל האזרחים, אין דמוקרטיה. אין שוויון חלקי, אין יותר שוויון, ואין פחות שוויון – לא במתמטיקה ולא באזרחות.