מאמרי דעה

מהאירוויזיון ועד לבחירות לפרלמנט: פתאום ניתן לראות מה באמת מפחיד מאות אלפי אירופאים

האירופאים מפקפקים במדיניות ממשלותיהם התומכות בהגירה מוסלמית ובהתחשבות באינטרסים קטאריים. זו הסיבה העיקרית לתבוסה שנחל השמאל הקיצוני בבחירות לפרלמנט.
[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_2u16"]

לה פן, ברדלה ומלנשון. צילום: שאטרסטוק

אנטישמיות

רוח רעה מנשבת באירופה

היהודים באירופה נותרו ללא מוצא: הימין הקיצוני מאיים עליהם מכוח אידיאולוגיה אנטישמית קלאסית, והשמאל הקיצוני מכוח אנטישמיות מודרנית שמונעת משנאת ישראל
אנטישמיות

חסימת כביש בתל אביב במחאה על עיכוב עסקת החטופים ובדרישה להחלפת הממשלה. צילום: גדעון מרקוביץ' TPS

דמוקרטיה

משווים ומעלים

חסימת הכבישים, שהפכה לפרקטיקה נפוצה בימים אלו, פוגעת בשגרת החיים ובחופש התנועה של מי שאינם שותפים למחאה. אם לא נקבע כללי משחק לניהול המחלוקות נתדרדר לאנרכיה.
דמוקרטיה
גיאופוליטיקה

הבחירות בבריטניה: לראש הממשלה החדש, וגם לישראל, יש סיבות לדאוג

לסטארמר יש רגש חם כלפי ישראל והיהודים אך יידרש לנווט בחוכמה: לשמור על אחדות הלייבור, ובד בבד – להתמודד עם הרגשות האנטי-ישראליים שקיימים בחלקים מסוימים במפלגתו ובקרב המוסלמים בבריטניה.
גיאופוליטיקה
קהילות יהודיות בעולם

הבחירות בצרפת: היהודים יהיו הראשונים לסבול

התחזקות הקיצונים בפוליטיקה הצרפתית מציבה אתגר עצום למדינה, וסכנות משמעותיות לעתיד הקהילה היהודית בה. הבריתות הישנות קרסו, כלל לא ברור מה יבוא במקומן, וגם היחסים בין ירושלים לפריז תלויים על בלימה.
קהילות יהודיות בעולם
חרדים

ההנהגה החרדית תשמח לתמונות של בחורי ישיבה בדרך לכלא צבאי. אסור לתת לה אותן

החלטת בג"ץ, שחייבה את המדינה לגייס חרדים, נתנה לישראל הזדמנות אחרונה להטות את הספינה ולהציל את עצמה. אבל הפסיקה לבדה לא תביא לשינוי: רק סנקציות יעילות יובילו את בני המגזר להתייצב בבקו"ם.
חרדים
זהות

כך הופקרו חבלי מולדת דווקא על ידי הממשלה הימנית ביותר

עשרות אחוזים משטחיה הריבוניים של מדינת ישראל ננטשו מאז ה-7 באוקטובר, אך ממש במקביל יש בקואליציה הנוכחית מי שמרשה לעצמו לפנטז על חזרה לגוש קטיף.
זהות
זהות

להחזיר את יום ירושלים לכולם

ביזוי הכותל על ידי נאומי פוליטיקאים ביום חגה של העיר הוא שפל חדש. חייבים להחזיר ליום ירושלים את הממלכתיות, כדי שכל הישראלים ירגישו שירושלים ויום חגה הם שלהם.
זהות
דת ומדינה

זה התחיל בניסיון אמיץ להתמודד עם אתגר הגיור ונגמר עם כתיבה הלכתית מסוג חדש

שאלת מעמדם של "חסרי הדת" היא אחת הבעיות המרכזיות הניצבות בפני זהותה היהודית של מדינת ישראל. בספרו המקיף מראה הרב אליעזר מלמד כי ישנה אפשרות להתמודד עם האתגר מכיוון נוסף
דת ומדינה
דמוקרטיה

על המרכז הפוליטי לחדול מעמימות אידאולוגית

מפלגות המרכז חייבות להבהיר מה תשובותיהן לשאלת היסוד של קיומנו: כיצד יובטח האופי היהודי והדמוקרטי של ישראל בלא חלוקת הארץ?
דמוקרטיה