זהות

הדיון סביב משמעות המילים "מדינה יהודית" הוא קיומי לעתיד ישראל

בגיל 75 החברה הישראלית נמצאת בגיל ההתבגרות, סוערת סביב זהותה העצמית. כדי להיחלץ ממנו עליה לעבור מהעימות הפוליטי השוצף להקשבה מעמיקה ורצינית

נושאים חדשים בתחום

מאמרים

היהדות היא ממד עומק של הציונות. אל תוותרו עליה

המרחק של מי שאינו דתי ממקורות היהדות הוא לא דבר חדש, אבל הקרבות הפוליטיים סביב הרפורמה המשפטית והדרישות המופרזות של החרדים למימון לימוד התורה, מחריפים את הרתיעה מהם
מאמרים
מאמרים

עמך עמי? זה תלוי בנו

אתגר הגיור בישראל מתעצם. המענה הקיים דל. האחריות לפתרונו היא עלינו. חג השבועות הוא הזדמנות לחשב מסלול מחדש, כדי שכמה שיותר ישראלים שאינם יהודים על פי ההלכה יוכלו לומר "אלוקיך אלוקי".
מאמרים
מאמרים

מדורת השבט

הלוואי ובין הביקורות על מנהג הדלקת המדורות היו נשמעות גם טענות עקרוניות-מהותיות שהיה אפשר לדון בהן ולהתווכח עליהן. במקום זה קיבלנו פטפטת בלי עומק תרבותי.
מאמרים

"מנגילת העצמאות". צפו

פרויקט מיוחד של המכון למדיניות העם היהודי שמזכיר שגם בגיל 75 מגילת העצמאות רלבנטית מתמיד
מאמרים

האם ישראל יכולה לתפקד כבית של כולם?

לכל אחת מהקבוצות בחברה הישראלית תפיסות אחרות של דמוקרטיה, של יהדות ושל תכלית המדינה. למרות זאת, חובה עלינו לקיים את היחד מתוך נכונות לראות את האחר, ערכיו, דרך חייו, חזונו ושאיפותיו.
מאמרים
מאמרים

הרפורמה שכן הצליחה

המחאה נגד תכנית הממשלה פירקה את החומות שחצצו בין המגזרים. אין זה מפתיע שחובבי הסדר הישן מנסים כעת לשווק לציבור את אותם מנגנוני פילוג רק בעטיפה אחרת
מאמרים
מאמרים

האתגר האמיתי שטמון בליל הסדר

למרות אמונתנו המוחלטת, כל אחד בדרכנו, ראיית האחר באופן כן ופתוח היא בעלת ערך גדול ואף קיומי. ליל הסדר הוא הזדמנות לאומית לכך
מאמרים
הודעות לעיתונות

ממצאי דו"ח 'מיהו יהודי' נחשפים: רוב היהודים דורשים כללים אחידים, אך חלוקים מהם הכללים הראויים

מחקר חדש של המכון למדיניות העם היהודי מעלה כי רוב היהודים משוכנעים כי יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה, אולם יותר ממחצית היהודים בישראל מקבלים את כל סוגי הגיור.
הודעות לעיתונות
מאמרים

הזמן שלנו

מתי מתחילה השנה עבור הישראלים – בראשון בינואר או ב-א' בתשרי? רובנו  מתנהלים ביומיום על פי התאריך הלועזי ואיננו ערים לתאריך העברי ביום נתון.
מאמרים

צוות החוקרים

ד"ר גתית לוי-פז

עמיתה

ביוגרפיה

ד"ר גתית לוי-פז היא עמיתה לשעבר במכון למדיניות העם היהודי. בעלת תואר דוקטור במדעי המדינה מאוניברסיטת בר אילן, תואר שני בספרות עברית מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ותואר ראשון בתקשורת ומדעי המדינה מאוניברסיטת בר-אילן. עבודת הדוקטורט שלה עסקה במחקר בינתחומי, ספרותי וסוציולוגי פוליטי של הזהות היהודית האמריקאית הצעירה. כיום, בנוסף לעבודתה במכון, היא מרצה במנהל המכללות באוניברסיטת בר-אילן. בעבר שימשה כעמיתת מחקר בתכנית יהדות וזכויות אדם במכון הישראלי לדמוקרטיה, עבדה כעורכת ספרות עברית במכון לתרגום וכתבה ביקורות ספרות למוסף "ספרים" של עיתון "הארץ".

כתבות ומאמרים מאת ד"ר גתית לוי-פז

סגור