פרסומים

פודקאסטים

הסכת העם היהודי – הניתוח של JPPI

בימים בהם ישראל עומדת בצומת קריטי בעיצומה של מלחמה, המכון למדיניות העם היהודי מקיים הערכת מצב דו שבועית מעמיקה. הפרקים משודרים בימי שני וחמישי בשעה 18:00.
פודקאסטים
מדד קול העם היהודי

מדד קול העם היהודי לחודש מאי 2024: גוברת תחושת חוסר הביטחון בקרב יהודי ארה"ב

רוב יהודי ארה"ב מאוכזבים מטיפולו של ממשל ביידן במחאות בקמפוסים, ובמקביל משוכנעים כי ההסברה הישראלית כושלת.
מדד קול העם היהודי
דמוקרטיה

על יוזמת "חוקה רזה"

בהיעדר היתכנות לעת הזאת לחוקה שלמה, יש לקבוע את הכללים שעליהם ניתן להסכים ושאינם עמוסי אידיאולוגיות סותרות, ובכך לתרום ליציבות. דברים שאמר המשנה לנשיאה בדימוס על הפרויקט שמקדם המכון.
דמוקרטיה
פודקאסטים

מתגעגעים לזקן? תום שגב ואניטה שפירא בשיחה על בן-גוריון

שמואל רוזנר בשיחה עם שניים מהביוגרפים הגדולים של דוד בן-גוריון: על התנ"ך והפלמ״ח, על ציונות ומוסר, על ערבים ויהודים, על חוקה, גיוס חרדים, אלטלנה, פוליטיקאים וקצינים, ברית מילה, העגלה הריקה, מליציות אז ועכשיו, החזון והחזון איש, טרנספר, חינוך, פרגמטיות וכוחנות.
פודקאסטים
דת ומדינה

החרדים לדתם והחרדים למדינתם

מניעת הטבות אישיות, מכאן, וקיצוץ תקציבי לעולם הישיבות, משם, לא יכפו גיוס באופן ישיר, אך הם יהוו תמריץ לכך לאורך זמן. במקביל יש להקים מסגרות שיאפשרו לצעיר החרדי להתגייס תוך שמירה על זהותו.
דת ומדינה
דמוקרטיה

יש להקים ועדה שתבחן את תקציב הביטחון

לגידול המשמעותי הצפוי בתקציב הביטחון תהיה השפעה דרמטית על איכות השירותים שיקבלו אזרחי ישראל. ראוי לעצור לרגע ולבחון לעומק את הסוגיה, במיוחד כשבשנה האחרונה התברר כי הצבא שגה קשות בתכנון בניין הכח.
דמוקרטיה
דמוקרטיה

על מה החברה הישראלית עדיין יכולה להסכים?

נשיא המכון למדיניות העם היהודי פרופ' ידידיה שטרן נטל חלק בכנס לשכת עורכי הדין במושב שעסק בחוקה. פרופ' שטרן התייחס לפרויקט ה-'חוקה רזה' שמקדם המכון והבהיר כי מהלך זה, שעוסק ביחסים שבין הרשויות – ולא בשאלות של זהות, זכויות וערכים, הוא היחיד כיום שיכול להתקבל בהסכמה לאומית רחבה.
דמוקרטיה
גיאופוליטיקה

7 באוקטובר המשפטי: כך התובע בהאג הפיל אותנו בפח

איך הגיעה ישראל למצב שבו יוצאת בקשה לצווי מעצר נגד רה"מ ושר הביטחון? בדיוק כמו שהתגלגלנו לשבת השחורה: קונספציות, קוצר ראייה והיעדר אסטרטגיה.
גיאופוליטיקה
דת ומדינה

חוק גיוס ראוי – תנאי לקיומה של ישראל

מאחורי הדרישה לגיוס החרדים תמיד הסתתר עניין ערכי, אולם אחרי ה-7 באוקטובר הסוגייה הפכה להיות קיומית. שורות הצבא לא יתמלאו בפועלים זרים והדרך היחידה להגדיל את מספר המתגייסים היא לגייס גם חרדים.
דת ומדינה

אולי יעניין אותך גם