דת ומדינה

לא ציונות ולא דתית

אחרי שהתחייב להמשיך לתת לחרדים להשתמט, סמוטריץ' וחבורתו מחוקקים חוק ג'ובים לרבנים. זוהי פגיעה בערכי הציונות הדתית לדורותיה.

בתמיכה בהמשך ההשתמטות הגורפת של החרדים משרות צבאי ובחוק הרבנים העלוב, סמוטריץ ומפלגתו מוכרים את הציונות ואת היהדות לחרדים.

בעוד הבוחרים שלהם ורוב אנשי הציונות הדתית שלא בחרו בהם נלחמים בעזה וחרדים מהשתלטות חרדית על היהדות, המפלגה שגזלה את השם, שוב פועלת בניגוד מוחלט לערכים שהוא מייצג.

אחרי שפיזר אי פה ואי שם הצהרות על הצורך בגיוס חרדים וש"המצב הזה לא יכול להמשך", ודווקא לקראת פורים, סמוטריץ' הסיר את המסכה. בכתב כניעה מפורט לחרדים, הוא הסביר למה אולי צריך לגייס חרדים אבל שהוא ימשיך להיכנע לתכתיבים שלהם. כי אמנם יש מחלוקת איתם על גיוס אבל "זו תהיה טעות קשה להפר את הברית הפוליטית איתם".

זה די מדהים שמי שמתהדר בשם הנגזל "הציונות-הדתית" ששרות בצבא והקרבה למען המדינה נר לרגליה, מוכן להקריב את כל אלו בשביל ברית פוליטית אופורטוניסטית. שמי שמייצג ציבור שנלחם בזמן הזה ממש בעזה, הוא שר אוצר שבמשמרת שלו התמיכה במפעל ההשתמטות החרדית מצד המדינה נמצאת בשיא. סמוטריץ' מכר לחרדים את הציונות.

במכירת החיסול הערכית הזו, הדבר הבא שהוא וחבריו מוכרים לחרדים הוא את היהדות.

לפני 103 שנים הקים הרב קוק, מאבותיה הרוחניים של הציונות הדתית (האמיתית, לא המפלגה) את הרבנות הראשית. הוא ביקש להקים מנהיגות רוחנית והלכתית ששמה לה בראש מעייניה את קירובו של עם ישראל ליהדות. למרבה הצער הרבנות הראשית של היום רחוקה מחזון זה רחוק מזרח ממערב. אבל אם מפעל הג'ובים עליו עמלים סמוטריץ' ורוטמן יחד עם החרדים בימים אלו יוקם, הוא יגרום למצב הנוכחי להראות כמו תור זהב.

בימים אלו, למרות שהמלחמה בעזה ובצפון נמשכת במלא עוזה, צפויה להיות מקודמת בוועדת חוקה הצעת "חוק הרבנים" המושחת. בנוסח הקיים, אותו הוביל השר הקודם לשירותי דת ח"כ מתן כהנא, מי שאמור למנות את הרב המקומי הם אנשי הרשות המקומית. לשר לשירותי דת משקל נמוך הרבה יותר. זהו הסדר הגיוני וראוי הלכתית וציבורית, שכן אנשי המקום הם אלו שצריכים למנות את ה"מרא דאתרא" המתאים והראוי להם. בנוסף, הנוסח הקיים קוצב את כהונת הרבנים לעשר שנים. שינוי מבורך מאוד, עם שורשים הלכתיים והיסטוריים עבותים, שמבטיח שרבנות מקומית לא תהפוך למשרה לכל החיים ותהיה חיונית ומתחדשת.

במקום ההצעה הקיימת מבקשים החרדים להקים מפעל ג'ובים עצום. אם ההצעה תתקבל, התורה לא תהיה קרדום לחפור בה. היא תהיה D-9 שועט. על פי ההצעה המשקל במינוי רבנים מקומיים יעבור מאנשי המקום לשר לשירותי דת ולמועצת הרבנות הראשית. לדוגמא, אני תושב גבעת-שמואל. עיר שמאופיינת באוכלוסיה דתית לאומית ליבראלית ששיעור המשרתים בה בקרבי הוא מהגבוהים בארץ. החוק הזה יביא לכך שהרב שייכפה עליה יהיה קרוב לוודאי ש"סניק מקורב לצלחת שהקשר בינו לבין הציבור הציוני והמשרת שהוא אמור להנהיג הוא אפס.

ההצעה לא מסתפקת בזה. היא צפויה להביא לאינפלציה עצומה במספר המשרות של רבנים. בימים בהם גם הצורך ברב עיר מוטל בספק, לכל 'ספק שכונה' יהיה רב משלה. וכל אלו, לא ימונו לעשר שנים כמו שקובע החוק היום, אלא יהפכו למסמר בלי ראש ויכהנו במשרתם פחות או יותר לכל החיים.

הציונות הדתית שגדלנו עליה הייתה ציונית, ממלכתית, מאמינה בשרות בצבא ובשדות אחרים, וברבנות ממלכתית ומקדשת שם שמים. המפלגה הנושאת את שמה לשווא, מוכרת את הציונות, את השירות בצבא, ואת היהדות הערכית והמחברת שהיו נר לרגלי הרב קוק וממשיכי דרכו, למי שבזים לכל אלו. שנכונים "ליסוע כולנו לחוץ לארץ" אם חלילה יצטרכו לשרת, ושרואים במדינה בור שומן שצריך לשאוב ממנו משרות לכל החיים.

פורסם לראשונה בערוץ 7