דת ומדינה

"רבים מהעולים רוצים להתגייר, מערך הגיור הממלכתי נכשל"

על רקע חשיפת ממצאי דו״ח ״מיהו יהודי״ של המכון למדיניות העם היהודי, התקיים כנס במכון ובו נטלו חלק חוקרים, אנשי ציבור ופעילים חברתיים.

בכנס הוצגו נתוני המחקר החדש שעסק בשאלת הזהות היהודית בעיני היהודים בישראל. המחקר וממצאיו רלוונטיים במיוחד נוכח הוויכוח הציבורי, סביב סעיף הנכד בחוק השבות, ומדיניות הגיור כיום.


שמואל רוזנר מציג את ממצאי המחקר

השר לשרותי דת לשעבר, ח״כ מתן כהנא אמר כי לדעתו ״שאלת 'מיהו יהודי' היא שאלה חשובה ודחופה שיש לתת עליה את הדעת והתשובה לה היא תשובה הלכתית טהורה. כאשר 1 מתוך 10 זוגות בישראל מתחתן בנישואי תערובת, כאשר יש למעלה מחצי מיליון ישראלים שיהדותם אינה מוכרת צריך למצוא פתרונות לבעיית הגיור והבשורה תצא מתוך ההלכה, ואפשר לפתור אותה עוד בדורנו.


ח"כ מתן כהנא

כהנא ציין עוד כי "מערך הגיור נכשל, 3,000 אנשים בשנה זה כישלון למרבה הצער. מתווה ניסים לא עבר, והמתווה שלי שמאפשר גיור באמצעות רבני ערים, לא עבר. הסיבה שהמתווים הללו לא חוקקו היא בגלל אותם מהרסים ומחריבים, דרעי וסמוטריץ' שטרפדו אותם, למרות שרבנים חשובים תמכו, לרבות הרב דרוקמן זצ"ל. הם עשו את זה אך ורק משיקולים פוליטיים קטנוניים״.

שרת הפנים לשעבר, איילת שקד, אמרה בכנס ״כשהיה המשבר עם העולים מאוקראינה והמוני אנשים רצו לבוא לישראל, לא הייתה כלל שאלה לגבי קליטת אלו הזכאים מתוקף חוק השבות. ראינו בהם נכס".


שרת הפנים לשעבר איילת שקד

לדבריה, צריך שיהיה בישראל "גיור מאיר פנים, צריך לחזק את הגיור בצה"ל, כי הוא המהיר ביותר".  בהתייחסה לשינוי המציע בחוק השבות אמרה שקד כי "לפני שמבצעים איזשהו שינוי, חובה לשמוע את קולה של יהדות התפוצות. אני תמיד אומרת לקהילות היהודיות בחו"ל, יש לכם שתי מדינות: ישראל, וזו שאתם חיים בה. חייבים לנהל עם יהודי התפוצות דיאלוג ולהתחשב בצרכיהם״.

אלקס ריף, מנכ"לית עמותת 'לובי המיליון' אמרה כי אחרי 70 שנה של דיכוי היהודים הגיעו והצליחו להתחבר ליהדות שלהם. 94% מיוצאי ברית המועצות לשעבר רואים בעצמם יהודים. אך חלקם לא יהודים על פי הגדרות הלכתיות. לפי המחקרים שלנו, 45% מהעולים שאינם מוכרים כיהודים רוצים להתגייר. הם לא מצפים שיוותרו להם על שמירת מצוות, אבל מצפים להליך מכבד יותר".


מנכ"לית עמותת 'לובי המיליון', אלקס ריף

ח״כ גלעד קריב (מפלגת עבודה) הזהיר כי אינו קונה את הצפירות ההרגעה של הממשלה וכי להערכתו היא תנסה לבטל את ״סעיף  הנכד״ בחוק השבות, דבר "שיקרע את העולם היהודי". לדבריו, ״על הממשלה הזו צריך להשגיח בשבע עיניים". קריב ציין עוד כי השבוע הממשלה מינתה את "אחד מן הרבנים הבולטים בהנהגה הרבנית של ארגון 'חותם' – ארגון ששולל זרמים נוספים בעולם היהודי ובחברה הישראלית – לתפקיד ראש מערך הגיור הממלכתי. המגמה הזו מלמדת על כוונותיה של הממשלה החדשה בתחום הגיור״


ח"כ הרב גלעד קריב

מזכ״ל הסוכנות היהודית ג'וש שוורץ אמר כי הסוכנות היהודית מתנגדת לכל שינוי שיעשה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ביחס ליהדות התפוצות. לדבריו ״שינויים עלולים לפגוע ביחסים המורכבים של יהודי התפוצות עם מדינת ישראל. הסוכנות היהודית והקהילות היהודיות עושות מאמצים רבים בחיפוש אחר דרכים לשימור וחיזוק הקשר למדינת ישראל. האם אנחנו באמת רוצים להרחיק אותם? כל שינוי בסטטוס קוו או בחוק השבות עלול להשפיע לרעה על היחסים של הקהילות עם מדינת ישראל, ולפגוע בקיבוץ גלויות, בעליה לישראל ובתוכניות כמו 'מסע' ו'תגלית' שבונות את הדור הבא של מנהיגי היהדות בעולם ובישראל".


מזכ"ל הסוכנות היהודית ג'וש כץ.