מדד JPPI לחברה הישראלית

מדד JPPI לחברה הישראלית יוני 2024: הציבור מודאג ממצב הלכידות החברתית בישראל

בקרב הציבור הישראלי נרשמת תמיכה רחבה במתווה לעסקת חטופים שהציג הנשיא ביידן. נמשכת הירידה באמון שהישראלים נותנים בממשלה, בעומד בראשה ובמפקדי צה"ל.

מדד החברה הישראלית של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI) מצביע על רמה גבוהה של דאגה בקרב כלל הציבור ממצב הלכידות החברתית בישראל. 82% מהיהודים ו-78% מהערבים מודאגים או מודאגים מאד ממצב הלכידות החברתית לעומת 17% שאינם מודאגים או מודאגים מעט מהמצב.  על פי ממצאי המדד 56% מהיהודים  טוענים שמקור המתח העיקרי עבורם הוא הקיטוב הפוליטי בין ימין ושמאל , 31%  טוענים שמקור המתח הוא היחסים בין ״דתיים לחילוניים״ , רק 3% סבורים שמקור המתח הוא יחסי ״יהודים ערבים|״ בעוד שעבור 55% מקרב הערבים זהו מקור המתח העיקרי המערער על הלכידות החברתית. נתון נוסף שעלה בסקר הוא שיעור הערבים והיהודים המאמינים בעתיד משותף לשתי הקבוצות, העומד על 67% ו-64% בהתאמה.

ממצאי הדו״ח מעלים עוד כי נמשכת הירידה באמון הציבור הן בממשלה והן בצה״ל. הירידה באמון בהנהגה הישראלית מבטאת מגמה מתמשכת, ככל שהמלחמה בעזה מתמשכת. כך, לעומת 49% אמון במפקדי צה"ל במרץ, רק 43% מביעים בהם אמון היום. האמון בממשלה הולך ונשחק גם הוא ונמצא בשפל בו רק 26% מביעים בה אמון. 7 מבין 10 ישראלים מגדירים את רמת האמון שלהם בראש הממשלה מאד נמוכה או די נמוכה. 59% הגדירו את רמת האמון שלהם בראש הממשלה כנמוכה מאד, 13% די נמוכה לעומת 27% שאמרו שרמת האמון שלהם בראש הממשלה מאד או די גבוהה.

36% מהיהודים תומכים בתקיפה מיידית של החיזבאללה בלבנון.

לגבי השליטה בעזה "ביום שאחרי" הסקר מעלה כי האפשרות המועדפת בעיני הישראלים לשליטה בעזה היא שלטון אזרחי של פלסטינים וגורמים ערבים נוספים עם שליטה ביטחונית ישראלית (37%). רק 22% מהישראלים מעדיפים שלטון אזרחי וביטחוני ישראלי. מבין בוחרי הימין 46% מעדיפים שליטה מלאה של ישראל, על כל היבטיה, בעזה.

על רקע ההסלמה בצפון, מגלה הסקר כי בעוד שבמרץ רק 29% מהישראלים (היהודים) סברו שישראל צריכה לתקוף את חזבאללה לאלתר, כיום 36% סבורים כך. 26% נוספים סבורים שעל ישראל להמתין עד סיום הלחימה בעזה.

למרות הקשיים, הסקר מצא גם נקודה מעודדת, והיא עלייה בתחושת השותפות הגורל בין יהודי ישראל ליהודים בתפוצות, מ-71% ב-2022  ל-80% השנה.

לדברי נשיא המכון, הפרופסור ידידיה שטרן: ״רוב גדול מהישראלים חשים שהלכידות החברתית ביננו פגומה. הם גם אינם רוחשים אמון לממשלה. אלו מכשולים שיש לתקנם כתנאי לעמידה שלנו באתגרים הקיומיים הנוכחיים. אכן, רק ״ביחד ננצח״, ועל ההנהגה לפעול לחידוש הלכידות והאמון בקרבנו״.

סקר המכון למדיניות העם היהודי לחודש יוני נערך באמצעות פאנל מקוון של 601 מרואיינים יהודים ו-202 מרואיינים ערבים, ונותח על פי הצבעה ודתיות.

את הסקר המלא עם כלל הגרפים ניתן למצוא ב- מדד החברה הישראלית יוני 24

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל און לוי 050-521723