מאמרי דעה

פגיעה בעתיד של כולנו

הכספים למפלגות החרדיות בהסכמים הקואליציוניים יפגעו בעתיד המשותף שלנו וביכולת של מדינת ישראל להמשיך ולשגשג.

השבוע קיבלה ממשלת ישראל החלטה – לתקצב את אורח החיים החרדי במיליארדים רבים נוספים – שתפגע באופן קשה בעתיד של כולנו.

ההחלטה כל כך פוגענית לעתידה של ישראל שבאופן חריג מאוד פרסם ראש אגף התקציבים באוצר חוות-דעת תקיפה נגדה. אל תטעו, ההחלטה לא תעצים את לימוד התורה. התנגדות לה היא לא אנטישמיות. היא רק תעשיר את העסקנים החרדים, תנציח את העוני של חרדים רבים ותפגע בעתיד המשותף שלנו וביכולת של מדינת ישראל להמשיך ולשגשג.

ההסכמים הקואליציוניים והתוספת שאושרה אתמול, מבטיחים למפלגות הדתיות והחרדיות "כספים קואליציוניים" בהיקף מדהים של 13.6 מיליארד שקלים. היקף הסכום עצום אבל הוא לא משקף את המחיר האמתי שמדינת ישראל תשלם בשל המשמעות המאקרו כלכלית שיש לכספים הקואליציוניים הללו.

לצד תקציבים נוספים למשרדי ממשלה שונים, כ-3.7 מיליארד שקלים יועברו לתקצוב מוסדות חרדיים. לכאורה, ביחס לכלל תקציב המדינה זה לא כל כך הרבה כסף. אלא שהכסף הזה הוא לא רק עוד משקל על התקציב אלא גם "כסף רע".

כיתה בחינוך החרדי. צילום: איתן אלחדז TPS

הכספים הנוספים שמועברים כעת לחרדים יחריפו את הבעיה עוד יותר. עד כה, שיטת תקצוב תלמודי התורה החרדים התבססה על היקף לימודי הליבה, הפיקוח החיצוני עליהם ורמת המורים. היא יצרה לפחות איזשהו תמריץ ללמוד משהו שיוכל בעתיד להקל בקניית השכלה לקראת תעסוקה מכניסה יותר. תכלית הכספים שעל העברתם הוחלט אתמול היא לתקצב במיליארדי שקלים נוספים, את כלל מערכת החינוך החרדית, גם זו הפרטית והלא מפוקחת, ללא זיקה לשאלת לימודי הליבה ורמת המורים. מעתה, הסיכוי שבוגר מערכת החינוך החרדית יצליח אי שם בעתיד לקנות השכלה יהיה כמעט זניח. בכך הם דנים לעוני גם את החרדים שיבקשו לעבוד.

ראשי יהדות התורה בכינוס פורום ראשי הרשויות החרדיות. צילום: מעוז ויסטוך, TPS

לצד זאת, התקציבים הללו מיועדים להגדיל, בשלל דרכים את התמיכה באברכים, עד כדי שהסכום שאברכים יקבלו, באמצעות תווי מזון, תמיכות נוספות ועוד הנחות בארנונה יכפילו, וייתכן שאף למעלה מכך, את התמיכה לה הם זוכים מצד המדינה. הניסיון, כך אומר משרד האוצר, מלמד שהגדלה כזו צפויה להוריד באופן דרסטי את היציאה של חרדים לעבודה. כל זאת, גם לנוכח העובדה שמספר לומדי התורה והאברכים עלה באופן משמעותי ומתמשך בעשור האחרון.

מגמת הגידול הדמוגרפי של הזרמים השמרניים בחברה החרדית – הליטאים והחסידים קיצונית. הממוצע עומד על כ-8 ילדים למשפחה. כנראה שיעור הילודה הגבוה בעולם. המנהיגים והעסקנים החרדים, מנצלים את עמדת הכוח שלהם בממשלה כדי להשיג תקציבי עתק נוספים כדי להמשיך ולהזין את הקהילה הצומחת שלהם, תוך שימור אי ההשכלה והעבודה, מכספי משלם המיסים. מה שיכול להראות לאחדים כהשקעה נוספת בקודש, הוא למעשה ההפך הגמור. הדרך הזו מובילה את חרדים לעוני מנוול בשיעור של למעלה מ-50% ולעתיד חסר סיכוי. היא מעצימה את המגמות השליליות הקיימות ומטילה צל כבד של על העתיד של כולנו.

פורסם לראשונה בערוץ 7.