חרבות ברזל

ברקע המלחמה: רוב יהודי ארה"ב מגלים תמיכה גורפת בישראל

לפי סקר חדש של המכון למדיניות העם היהודי, "חרבות ברזל" הביאה לירידה של יותר מ-70% בתחושת הביטחון של הנשאלים • כ-80% ביטאו תמיכה אקטיבית בישראל " נשיא המכון: "יש להמשיך ולחזק את הקשר בין ישראל ויהודי התפוצות"

מרבית יהודי ארצות הברית מגלים תמיכה גורפת בישראל בעקבות מלחמת "חרבות ברזל", כך עולה מסקר חדש שפורסם על ידי המכון למדיניות העם היהודי, שהוצגו בפני משרד התפוצות ושיוצגו בפני פורום המטה הכללי של צה"ל.

על פי הסקר, שבוצע בקרב 600 יהודים בארה"ב הרשומים לפאנל של המכון, רוב הקהילה היהודית בארה"ב עוקבת באדיקות אחר אירועי המלחמה, חשים כעס גדול וחרדה לשלום ולביטחון ישראל, ורובם מרגישים כי ישראל מנהלת מלחמה "מוסרית" יותר ממדינות אחרות.

כ-60% מהיהודים שנסקרו הביעו כעס וחרדה מהמלחמה, וכ-80% ביטאו תמיכה אקטיבית בישראל בדרכים שונות כמו תרומות והבעת תמיכה פומבית. ביחס לכך, פער משמעותי ניכר בהקשר זה בין יהודים שביקרו או חיו בארץ, שלהם שיעור תמיכה אקטיבי גבוה מאוד (כמעט 90%), לעומת אלו שביקרו בארץ פעם אחת בלבד (כ-80%) או כאלו שלא ביקרו בישראל מעולם, ששיעור תמיכתם האקטיבי נמוך יותר (59%).

אחד האפקטים של המלחמה על יהודי ארה"ב היא שיותר מ-70% מהם דיווחו על ירידה בתחושת הביטחון שלהם, מה שלא השפיע על הקשר האישי שלהם לישראל. אלו שמרגישים פחות קרובים לישראל מרגישים כי למלחמה יש השפעה שלילית על ביטחונם.

על פי המכון, הסקר אמנם לא מאפשר לספק נתון משוקלל המייצג את כלל יהודי ארה"ב, אך "מספר המשתתפים בו מקבוצות שונות מאפשר לזהות מגמות, עמדות מובהקות וכן פערים בין קבוצות שונות של יהודים על פי השתייכות דתית, קרבה לישראל, עמדה פוליטית, קשר ליהדות ועוד".

בתגובה לסקר, פרופ' ידידיה שטרן, נשיא המכון, אמר: "יהודי ארה"ב עוקבים אחר המתרחש בישראל ומושפעים ממנו באופן ישיר. אנו רואים תמיכה רחבה בישראל בקרב יהודי אמריקה, אך גם חרדה ופגיעה בתחושת הביטחון האישי כתוצאה מהמלחמה. יש להמשיך ולחזק את הקשר בין ישראל ויהודי התפוצות תוך הבנה למצוקותיהם וחיזוק תחושת שותפות הגורל והאחדות בינינו".

פורסם בישראל היום.