חרבות ברזל

סקר: 78% מהישראלים סבורים כי הזירה הפוליטית תשתנה

פרופ׳ ידידיה שטרן, נשיא המכון למדיניות העם היהודי: ״המהלך הצבאי האגרסיבי ברצועת עזה משנה את מצב הרוח הלאומי. הישראלים עדיין מודאגים באשר למצב הבטחוני – אבל פחות, ובשיעור ניכר. גם הפסימיות הקשה שחווינו בעקבות התקפת החמאס מתמתנת״

עלייה משמעותית באמון במפקדי צה״ל לעומת החודש שעבר; נמשכת מגמת הירידה באמון בראש הממשלה.  78% מהישראלים סבורים כי לאחר המלחמה הזירה הפוליטית תשתנה; 51% סבורים שהשינוי יהיה משמעותי ולטווח ארוך.

 סקר המכון למדיניות העם היהודי לחודש נובמבר מגלה, כי ישנה עלייה משמעותית באמון הציבור היהודי בישראל במפקדי צה״ל לעומת החודש שעבר, ולעומת זאת ירידה קלה באמון בראש הממשלה, בנימין נתניהו.

רמת האמון הגבוהה במפקדי צה״ל (די גבוהה ומאוד גבוהה) עלתה מ-75% בסקר באמצע חודש אוקטובר, ל-86% בסקר שנערך לאחר אמצע נובמבר.

רמת האמון בראש הממשלה ירדה מ-32% ל-30%, ורמת האמון בממשלת החירום נותרה ללא שינוי (43%).

רמת האמון במפקדי צה״ל גבוהה מאוד בקרב תומכי המפלגות המחנה הממלכתי ויש עתיד (98%), גבוהה בקרב תומכי הליכוד (84%) ונמוכה יותר בקרב מצביעי הציונות הדתית וש״ס (72%, 74%).

ברמת האמון בראש הממשלה ניכר קיטוב חריף הרבה יותר, כאשר בקרב תומכי ליכוד (על פי כוונות הצבעה כיום) שיעור האמון גבוה מאוד (97%), בקרב תומכי המחנה הממלכתי שיעור האמון נמוך מאוד (6%), ובקרב תומכי הציונות הדתית שיעור האמון בינוני (64%).

 

על פי סקר המכון, שיעור התומכים בליכוד מכלל המצביעים ירד מעט בחודש האחרון. רוב מבין הישראלים סבורים כי לאחר המלחמה הזירה הפוליטית תשתנה ״במידה משמעותית לטווח הארוך״ (51%). עוד כרבע (27%) סבורים כי השינוי יהיה לטווח קצר יותר.

על פי הסקר של המכון, ישנה ירידה ברמת הדאגה של המשיבים ביחס למצב הבטחוני. בעוד שבאמצע אוקטובר, ימים ספורים לאחר מתקפת חמאס, 42% מהציבור היהודי אמרו שהם ״מאוד מודאגים״ מהמצב הבטחוני, שיעורם ירד החודש באופן משמעותי ל-27%.

סך הכל המודאגים (מאוד מודאגים ודי מודאגים) ירד מ-84% ל-74%, כאשר הירידה הניכרת יותר ברמת הדאגה היא בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה.

גם בתשובה לשאלה ״האם את/ה אופטימי/ת או פסימי/ת ביחס לעתידה של מדינת ישראל?״ ניכרת עלייה ברמת האופטימיות לעומת החודש הקודם. שיעור המשיבים ״מאוד אופטימי״ עלה מ-35% ל-43%. השינוי דומה בהיקפו בקרב מצביעי הקואליציה והאופוזיציה.

לדברי פרופ׳ ידידיה שטרן, נשיא המכון למדיניות העם היהודי: ״המהלך הצבאי האגרסיבי ברצועת עזה משנה את מצב הרוח הלאומי. הישראלים עדיין מודאגים באשר למצב הבטחוני – אבל פחות, ובשיעור ניכר. גם הפסימיות הקשה שחווינו בעקבות התקפת החמאס מתמתנת״.

51% מהישראלים סבורים כי לאחר המלחמה הזירה הפוליטית תשתנה ״במידה משמעותית לטווח הארוך״.

 

קישור לסקר

סקר המכון למדיניות העם היהודי נערך ב-15-18 בנובמבר על ידי אתר המדד. על הסקר השיבו 666 ישראלים, והתוצאות שוקללו על ידי פרופ׳ קמיל פוקס על פי הצבעה ודתיות כך שיהוו מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל. הוא הושווה לסקר קודם שנערך בחודש אוקטובר במתכונת דומה.