חרבות ברזל

אמון גבוה של הציבור בצבא, אמון נמוך בממשלה

 

74% מהציבור היהודי בישראל בטוח בניצחון במלחמה

81% הציבור מרגיש שהחברה הישראלית מאוחדת

הציבור ישראל נותן אמון גבוה מאוד בחיילי צה״ל ואמון גבוה במפקדים

אמון נמוך של כלל הציבור בממשלה ואמון נמוך מאוד בראש הממשלה

 

נשיא המכון למדיניות העם היהודי ״ תוצאות הסקר מראות שהציבור בישראל מאמין ביכולתה של מדינת ישראל לנצח במלחמה. אך יש משבר אמון וביקורת רבה על ההנהגה הפוליטית. עלינו להפיק לקחים מהמצב ולבנות אמון הדדי בין הציבור לממשלה."          

סקר של המכון למדיניות העם היהודי שנערך בשבוע שעבר בחן את עמדות הציבור בשאלות שנוגעות למשבר הבטחוני בישראל. הסקר מצביע על אמון גבוה מאד בחיילי ומפקדי צה״ל. מרבית הציבור מאמין שצה״ל ינצח במלחמה. אמון נמוך מאד בממשלה ונמוך עוד יותר בראש הממשלה.

שיעור גבוה מאוד מהיהודים בישראל סבורים שישראל תנצח במלחמה. למעלה ממחצית היהודים דירגו את סבירות הניצחון כ-5, הציון המקסימלי. 74% מהציבור היהודי דירג את בטחונו בניצחון ישראל במלחמה בציונים 4 או 5.

מרבית הציבור בישראל 81% מהציבור היהודי סבור כי החברה הישראלית בימים אלה ״די מאוחדת״ או ״מאוד מאוחדת״.

שיעור הסבורים שהחברה ״מאוד מפולגת״ עומד על 4% בכלל הציבור, ונמוך גם בקרב בוחרי מפלגות הקואליציה (לא כולל המחנה הממלכתי) וגם בקרב בוחרי שאר המפלגות (6%).

צה״ל ומפקדיו זוכים עדיין לאמון גבוהה בקרב הציבור בישראל,

75% מהציבור היהודי נותנים אמון ״גבוה״ או ״גבוה מאוד״ במפקדי צה״ל, ושיעור משמעותי עוד יותר נותנים אמון בחיילי צה״ל (98% – כאשר 78% מהם נותנים בחיילים אמון ״גבוה מאוד״).

עם זאת, יש חלק משמעותי מהציבור הסבור ש״האחריות העיקרית למחדל בפתיחת המלחמה היא של צה״ל והשב"כ״ (26%), ועוד רבים הסבורים כי האחריות משותפת לצה״ל ולשב״כ וכן לממשלה (41%. עוד 25% סבורים שהאחריות היא בעיקר של הממשלה).

מי שעוד מקבלים מהציבור ציונים גבוהים מאוד של אמון הם ״ארגוני המתנדבים של הציבור״. 74% מהיהודים נותנים בהם רמת אמון ״מאוד גבוהה״, ועוד 22% נותנים בהם רמת אמון ״די גבוהה״. בסעיף זה לא ניכר פער מאוד משמעותי בין מי שהצביעו למפלגות הקואליציה לבין מי שהצביעו למפלגות אחרות. לעומתם, ממשלת החירום זוכה לציון לא גבוה (50% נותנים בה אמון די נמוך או מאוד נמוך).

האמון בממשלה גבוה משמעותית בקרב מצביעי הקואליציה (לא כולל מצביעי המחנה הממלכתי), לעומת מצביעי מפלגות אחרות. מקרב מצביעי הליכוד, הציונות הדתית, ש״ס ויהדות התורה, האמון בממשלת החירום הוא 61% (די גבוה ומאוד גבוה). בקרב המצביעים היהודים והערבים של המפלגות שלא חברו לקואליציה האמון בממשלה הוא 23% (מקרב היהודים, 2% בלבד דירגו את האמון שלהם כ״מאוד גבוה״). רמת האמון בראש הממשלה בנימין נתניהו נמוכה מאוד בכלל הציבור, ונותרה גבוהה יחסית רק בקרב מי שמתכוונים להצביע לו הבחירות היו נערכות היום לליכוד ולש״ס. רמת באמון בשני החברים האחרים בקבינט המצומצם גבוהה יותר, אם כי אינה גבוהה מאוד.

 

סקר המכון למדיניות העם היהודי כלל כ-800 נשאלים, 600 בחברה היהודית באמצעות אתר המדד, ועוד 200 במגזר הערבי באמצעות סטאטנט. ממצאי הסקר שוקללו על ידי פרופ׳ קמיל פוקס.