קהילות יהודיות בעולם

גרמניה תעניק סיוע של 12 מיליון יורו לשורדי שואה אוקראינים

השגריר בדימוס סטיוארט אייזנשטאט: "זהו הישג מונומנטאלי שמראה את המחויבות של העם הגרמני להכיר ברוע של החברה הנאצית".  

אירוע לציון 70 שנה להסכמי לוקסמבורג (הסכמי השילומים) בין ועידת התביעות לממשלת גרמניה התקיים בשבוע שעבר במוזיאון היהודי בברלין. באותו היום סוכם כי ממשלת גרמניה תעניק  לשורדי שואה פיצויים בגובה 1.2 מיליארד דולר בשנת 2023. 

בשבוע שעבר הכריזה ועידת התביעות במסגרת הסכמי השילומים מגרמניה על תוצאות המשא ומתן שקיימה עם ממשלת גרמניה ולפיו תורחב אוכלוסיית שורדי השואה הזכאים לשעות סיעוד ביתיות ל-143 אלף שורדי שואה. כמו כן, סוכם כי 81 אלף שורדי שואה בישראל יזכו למענק מיוחד של 1,200 יורו בשנת 2023. במסגרת הסיכומים הושג גם סיוע חירום לניצולי שואה מאוקראינה בסך 12 מיליון יורו, שיחולקו בחודשים הקרובים ל-8,500 ניצולי שואה אוקראינים.

במקביל, ציינו בשבוע שעבר (ה') ממשלת גרמניה וועידת התביעות 70 שנה להסכמי לוקסמבורג, הידועים גם בשם הסכמי השילומים בטקס במוזיאון היהודי בברלין, במעמד קנצלר גרמניה אולף שולץ, שר האוצר הגרמני לינדנר, נשיא ועידת התביעות העולמית גדעון טיילור, השרה לשוויון חברתי כהן ומאות אורחים, בהם ניצולי שואה.

Ambassador ( ret.) Stuart E. Eizenstat

סטויארט אייזנשטאט, שהוביל את המשא ומתן מאז 2009 ומשמש גם יו"ר משותף של מועצת המנהלים של המכון למדיניות העם היהודי, מסר: "הסכמי לוקסמבורג הניחו את הבסיס לכל הפיצויים שהושגו  עבור  ניצולי רדיפות וזוועות הנאצים. מעולם בהיסטוריה האנושית לא שילמה המעצמה מובסת פיצויים לאזרחים על אובדן וסבל קיומי. זהו הישג מונומנטאלי שמראה את המחוייבות של העם הגרמני להכיר ברוע של החברה הנאצית".

"ציון 70 שנה לחתימת הסכמי לוקסמבורג, אשר מהווה אירוע היסטורי, הוא מועד להנצחה ולהרהור", מסר נשיא ועידת התביעות גדעון טיילור. "השמדת יהודי אירופה על ידי הנאצים השאירה תהום נוראית לא רק ביהדות העולמית, אלא באנושות כולה. הסכמים אלו הניחו את התשתיות לפיצוי והשבה לאותם שורדים שאיבדו הכל וממשיכים להיות הבסיס למשא ומתן המתמשך עבור כ-280 אלף שורדי השואה החיים ברחבי העולם".

לדיווח המלא ב-'ניו יורק טיימס'
did.li/Wvmaa