זהות

אירוע הצגת ממצאי מדד הפלורליזם לשנת 2023

ממצאי סקר מקיף אודות הפלורליזם בחברה הישראלית הוצגו בוובינר ולאחר מכן התקיים דיון בשאלות העקרוניות ובהשלכות המדיניות שעולות מהנתונים.

אחד מעורכי המחקר, שמואל רוזנר אמר בדיון כי בניגוד למה שחושבים בשמאל, רוב גדול בימין תומך במדינה דמוקרטית, ובניגוד למה שחושבים בימין, רוב גדול בשמאל תומך במדינה יהודית.
לדבריו, "יש תמיכה גדולה בציבור היהודי ברוב המסרים של מגילת העצמאות. כמו כן, יש התנגשות בתפיסת המציאות בין מה שחושבים החילונים, למה שחושבים הדתיים והחרדים. הראשונים חושבים שיש כפיה דתית, האחרונים משוכנעים שיש כפיה חילונית".

שמואל רוזנר.

הגיב על הממצאים עורך כתב העת 'השילוח' ד"ר יואב שורק שטען כי "הנתונים מראים שיש נוהג לייחס  עמדות שגויות למחנה היריב, עמדות שהיריבים הפוליטיים כלל לא אוחזים בהם. אני מניח שהרשתות החברתיות ותיבות התהודה שבתוכן אנחנו חיים הם הגורמים לכך".

ד"ר יואב שורק. 

נשיא המכון למדיניות העם היהודי פרופ' ידידיה שטרן טען כי "המדד מראה שיש הסכמה רחבה על המינוח 'יהודית ודמוקרטית', ועל כן , יש עם מה לעבוד. גם הנתונים המעידים על הסכמה רחבה סביב מגילת העצמאות מעודדים".

פרופ' ידידיה שטרן.

הדיון התקיים ביום שלישי ז' בניסן, 28 במרץ, בין השעות 16:00 – 17:00, והנחתה אותו עמיתת המכון נעה ישראלי.

באירוע המלא ניתן לצפות כאן.

את המחקר המלא ניתן לקרוא כאן.

זו השנה התשיעית שבה מפרסם המכון למדיניות העם היהודי מדד פלורליזם שנתי, והשנה השמינית שבה הממד מתבסס, בין השאר, על סקר עמדות מקיף. כמו בשנים קודמות, הסקר כלל משיבים יהודים ולא יהודים.
השנה מתמקד המדד, שנערך בשבועות האחרונים, בהובלתם של שמואל רוזנר ונח סלפקוב עמיתי המכון יחד עם פרופ' קמיל פוקס, ביחסם של הקבוצות השונות של מדינת ישראל ליסודותיה הזהותיים: "יהודית – ודמוקרטית".